Kazachstan: nie chcą unii z Rosją?

Pięciuset delegatów organizacji opozycyjnych ze wszystkich regionów Kazachstanu wzięło udział w kongresie w Ałma-Acie. Jednym z głównych postulatów jest przeprowadzenie referendum w sprawie obecności Astany w Unii Celnej i Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej Rosji, Białorusi i Kazachstanu.
19.03.2013 18:05

Podczas sobotniego kongresu w Ałma-Acie zawiązał się komitet inicjatywny referendum, które miałoby dotyczyć, oprócz kwestii obecności Kazachstanu w Unii Celnej i WPG, także takich zagadnień jak: nacjonalizacja sprywatyzowanych przedsiębiorstw (Kazakhmys, ENRC, Kazcynk, Narodowy Bank Kazachstanu), wprowadzenie zakazu budowy elektrowni atomowych oraz wolnych wyborów na stanowisko akimów (szefów lokalnych samorządów) na wszystkich poziomach administracyjnych.

Zgodnie z kazachskim prawem referendum krajowe może zainicjować pół tysiąca osób, reprezentujących wszystkie regiony państwa. Dokumenty przyjęte przez taki komitet kieruje się do Centralnej Komisji Wyborczej, która wydaje inicjatorom listy podpisów. Należy zebrać co najmniej dwieście tysięcy podpisów by inicjatywa miała szanse na wprowadzenie w życie.

Źródło: regnum.ru

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.