Gazprom: w 2012 r. eksport gazu zmniejszony o osiem procent

W 2012 r. rosyjski potentat gazowy zmniejszył eksport surowca o osiem procent – do 203 miliardów metrów sześciennych (w 2011 r. wyeksportowano 221 miliardów). Problem dotyczy przede wszystkim Europy, gdzie ubytki wynoszą około siedmiu i pół procenta. Na szczęście dla Rosji - Niemcy i Polska nadal konsumują dużo gazu.
24.02.2013 11:08

Eksport rosyjskiego gazu do Europy zmniejszył się do wartości 139 miliardów metrów sześciennych. Ubytki dotyczą przede wszystkim Europy Środkowej, gdzie spadek eksportu wyniósł trzynaście procent – do 33 miliardów metrów sześciennych. W zdecydowanie mniejszym stopniu Europy Zachodniej – jedynie pięć i pół procenta (do 106 miliardów). Dość znaczne ubytki zanotowano natomiast w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw – dziewięć i pół procenta (do 64 miliardów metrów sześciennych).

Niezawodnym partnerem Gazpromu okazują się Niemcy, gdzie spadek wyniósł jedynie 0,1 procenta (33 miliardy metrów sześciennych). W Europie Środkowej liderem konsumpcji rosyjskiego gazu pozostaje Polska – prawie dziesięć miliardów sześciennych gazu (spadek o 3,2 procenta). Rosjanie mogą czuć się natomiast zawiedzeni postawą Włochów, drugiego co do wielkości odbiorcy w Europie Zachodniej (15 miliardów metrów sześciennych), gdzie spadek wyniósł niespełna dwanaście procent.

Spadek popytu na rosyjski gaz odbił się na poziomie wydobycia surowca przez „Gazprom”. Zmniejszył się o pięć procent – z 513 miliardów metrów sześciennych do czterystu osiemdziesięciu ośmiu miliardów. Pomimo niekorzystnych tendencji kierownictwo rosyjskiego giganta oczekuje w 2013 r. wzrostu eksportu do Europy na poziomie dziewięciu i pół procenta a do krajów bałtyckich i należących do Wspólnoty Niepodległych Państw o aż szesnaście procent.

Źródło: ria.ru

(Błażej Cecota)

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (2)
Twój nick:
Kod z obrazka:


golty
05.03.2013 16:12
singer mulisz, pozbieraj się, masz ubytki. zamknij kurek w kuchence wtedy zobaczysz, zakręcony ku
singer
24.02.2013 19:13
Jak gospodarka w kryzysie to przemysl potrzebuje mniej gazu. Jak gospodarka w rozwoju to przemysl potrzebuje wiecej gazu. A teraz pytanie do "prawych i sprawiedliwych": czy wolicie gospodarke Polski w rozwoju i tym samym wieksze zakupy rosyjskiego gazu czy gospodarke Polski w kryzysie i mniejsze zakupy rosyjskiego gazu?

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.