Gagauzja zaniepokojona „rumunizacją” Mołdawii

Rada Starszych Gagauzji stwierdza, że kierunek przyjęty przez Kiszyniów na integrację z UE i Rumunią stanowi zagrożenie dla bytu terytorium autonomicznego w obecnym kształcie.
18.02.2013 15:52

Według Rady Starszych Mołdawia znajduje się w stanie politycznej niestabilności, którą wykorzystują aktywiści „ruchów unionistycznych”. Prowadzi to do szybkiej „rumunizacji” Mołdawii. Co więcej, ze względu na reformy rządu w Kiszyniowie, władze autonomii Gagauzji tracą wpływ na miejscową służbę zdrowia, edukację oraz handel (przede wszystkim kwestia ceł). Przedstawiciele Rady wyrazili swoje obawy podczas spotkania z przewodniczącym Zgromadzenia Ludowego Gagauzji Dmitrijem Konstantinowem.

W związku z tym przewodniczący Rady Wasyl Arnaut zapowiedział, że jej członkowie włączą się aktywnie w prace nad zwiększeniem zakresu autonomii poprzez opracowanie projektów ustaw zmian w Konstytucji Mołdawii oraz Podstawowych Praw Gagauzji. Według przedstawicieli terytorium autonomicznego Kiszyniów nie przestrzega wszystkich ustaleń prawa nadającego ograniczoną samodzielność Gagauzji, w szczególności zaś paragrafów dotyczących możliwości samostanowienia Gagauzji w przypadku utraty niepodległości przez Mołdawię oraz prawa do kształtowania zewnętrznej polityki Mołdawii w kwestiach związanych z interesami Gagauzji.

Źródło: regnum.ru

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.