Czuwasze: w kwestii językowej konieczna pomoc państwa

W Czuwaskim Państwowym Instytucie Nauk Humanistycznych w stołecznych Czeboksarach odbył się pierwszy „okrągły stół” w sprawie ochrony i rozwoju języka czuwaskiego.
27.04.2013 17:08

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele organizacji społecznych, takich jak „Chawal” (stowarzyszenie zajmujące się ochroną dziedzictwa narodowego Czuwaszy, powstałe całkiem niedawno, bo w 2009 r.), twórca jednego z najważniejszych portali internetowych dotyczących historii, języka i kultury narodu czuwaskiego (chuvash.org) Nikołaj Płotnikow oraz przedstawiciele środowisk naukowych, językoznawcy tacy jak Nikołaj Jegorow i Giennadij Degtjariew.

Podczas dyskusji przy „okrągłym stole” podkreślono m.in. konieczność państwowej pomocy w zakresie działań podejmowanych w celu przetrwania języka czuwaskiego. Zauważono jednocześnie, że rozwojem czuwaskiego powinni się zajmować w równym stopniu tak naukowcy, jak i dziennikarze, działacze organizacji pozarządowych i miejscowi nauczyciele.

„Okrągły stół” odbył się w związku z wydaniem istotnej dla nauki czuwaskiego książki „Tysiąc i jedno słowo”, jednakże uczestnicy wydarzenia zaplanowali, że podobne spotkania będą odbywać się cyklicznie – raz na kwartał.

W Rosji żyje około półtora miliona Czuwaszy, z czego ponad połowa w autonomicznej republice Czuwaszji, gdzie stanowią większość mieszkańców (sześćdziesiąt siedem procent).

 

Źródła: irekle.org, chuvash.org, cv-haval.org

(Błażej Cecota)

 




Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.