Wprowadzenie do 114 numeru Dwumiesięcznika ARCANA

Jako polscy konserwatyści doświadczamy dziś naporu co najmniej dwóch różnych imperializmów: geopolitycznego ze Wschodu i kulturowo-nihilistycznego z zachodu – wprowadza nas do 114. numeru pisma dr hab. Krzysztof Szczerski.
27.12.2013 9:11

Trzeba zrobić tak, żeby Polacy zachowywali się we właściwy sposób, rzucił dziennikarzom rosyjski ambasador po wypadkach listopadowych w Warszawie. Słowa te trzeba dobrze zapamiętać. I wyciągnąć z nich wnioski. Powraca doskonale znana nam narracja, za pomocą której Rosja od XVIII wieku uzasadnia swoją „obecność” w Polsce. Znowu okazuje się, że jesteśmy narodem niebezpiecznych anarchistów, którzy niesieni irracjonalnymi uprzedzeniami gotowi są szturmować placówki dyplomatyczne obcych państw.

W najnowszym numerze „ARCANÓW”, który oddajemy do Państwa rąk, publikujemy teksty źródłowe odsłaniające istotę mocarstwowej polityki Rosji względem naszej Ojczyzny. na odnalezioną przez Kazimierza Ujazdowskiego w Paryżu broszuręZnowu okazuje się, że jesteśmy narodem niebezpiecznych anarchistów Duch imperatorowej (wydaną przez żołnierzy II Korpusu w 1944 r.) składają się dwa teksty – jeden z nich autorstwa Adolfa Bocheńskiego, które poświęcone są kolejno analizie polityki Katarzyny II oraz Józefa Stalina wobec Polski. Złowroga aktualność spostrzeżeń w nich zawartych nie może jednak nas przerazić. Powinna raczej skłonić nas do podjęcia fundamentalnej refleksji nad odpowiednimi środkami obrony własnej racji stanu. Podstawowym warunkiem jest jednak niedopuszczenie do narzucenia sobie fałszywej narracji historycznej. Dlatego publikujemy również ankietę poświęconą zagadnieniu dialogu historycznego z naszymi wschodnimi sąsiadami, w której wybitni specjaliście dzielą się swoimi refleksjami nad naturą tego instrumentu polityki historycznej, a także obserwacjami dotyczącymi tego, jak ów „dialog” obecnie jest prowadzony. Musimy umieć odróżniać rolę kapłana prawdy historycznej od roli błazna na dworze tyrana.

Ostatni w tym roku, 114 już numer „ARCANÓW” to jednak nie tylko wątek wschodni. Jerzy Szczęsny przeprowadza bardzo ciekawą rozmowę z Musimy umieć odróżniać rolę kapłana prawdy historycznej od roli błazna na dworze tyrana.Panią Profesor Anną Pawełczyńską. Jest dla nas wielkim zaszczytem, że możemy przedstawić Państwu wypowiedź tak znamienitej postaci – wybitnego naukowca i patrioty. Prezentujemy również autorskie podsumowanie roku 2013 – w ramach „zwierciadła polskiego” – wypowiadają się współpracownicy „ARCANÓW” – Barbara Fedyszak-Radziejowska oraz Andrzej Waśko, a także Maciej Zakrzewski, politolog młodego pokolenia związany z Uniwersytetem Papieskim w Krakowie oraz IPN. Ponadto przedstawiamy pierwszą część niebywale interesującego materiału opracowanego przez historyka Grzegorza Karbowiaka. Obrazuje on sposób, w jaki PRL-owska bezpieka usiłowała radzić sobie z dylematami moralnymi własnych funkcjonariuszy. Piórem Małgorzaty Popławskiej, analityka Fundacji „Dyplomacja i Polityka”, przyglądamy się również obecnej sytuacji politycznej w Niemczech.

W numerze znajdą państwo również stałe felietony i przeglądy naszych autorów. Szczególną uwagę pragniemy zzajrzyjdoksiegarni_120wrócić na tekst Profesora Kazimierza Dadaka, który omawia dwa sposoby walki z kryzysem finansowym – ten stosowany przez USA i ten, na który zdecydowała się Unia Europejska. Dzisiaj, kiedy wśród rodzimych elit panuje zatrważająco bierna akceptacja wszystkich kroków gospodarczych UE, zaś pośród wielu kręgów opozycyjnych odżywa neoliberalny dogmatyzm – potrzebujemy jak najwięcej trzeźwych głosów ekonomicznego rozsądku.

Jako polscy konserwatyści doświadczamy dziś naporu co najmniej dwóch różnych imperializmów: geopolitycznego ze Wschodu i kulturowo-nihilistycznego z zachodu. Jest czymś oczywistym, że poddanie się któremukolwiek z nich odbierze nam to wszystko, co czyni nasze życie godnym. To jest nasz moment Westerplatte.

Krzysztof Szczerski

 

 

Zawartość zeszytu:

 

Krzysztof Szczerski – Wprowadzenie         

 

Rozmowa „Arcanów”

Międzynarodówki zmieniona melodia – rozmowa Jerzego Szczęsnego z prof. Anną Pawełczyńską        

Marek Czuku – Wiersze historyczne

 

Między misją  kapłanów prawdy historycznej, a rolą błaznów na dworze oprawcy – szanse i pułapki dialogu historycznego ze wschodnimi sąsiadami Polski

Łukasz Adamski – Dialog historyczny z Rosją i Ukrainą: podejście endoskopiczne          

 

Ankieta „Arcanów”

Wojciech Materski, Mariusz Wołos, Andrzej Grajewski       

Rozmowa z prof. Andrzejem Nowakiem – „Nie realizujmy rosyjskiej i niemieckiej polityki historycznej”          

 

Zwierciadło polskie 2013

Barbara Fedyszak-Radziejowska – Rok 2013 w moim lustrze        

Krzysztof Szczerski – Moment Westerplatte            

Maciej Zakrzewski – Śmierć narodu. Testament Jarosza Bejły A.D. 2013             

Andrzej Waśko – Dziady 2013      

  

Archiwum „Arcanów”

Kazimierz M. Ujazdowski – Trzeźwość niezłomnych

[ARP] – Duch Imperatorowej          

Adolf M. Bocheński – Polska w polityce Stalina    

 

Policyjna Rzeczpospolita Ludowa

Grzegorz Karbowiak – O skutecznym rad sposobie kierownika Głównego Inspektoratu Ministra Spraw Wewnętrznych (Cz. I)

 

Polityka w Europie

Małgorzata Popławska – Na zachodzie bez zmian… Sytuacja w Niemczech po wyborach do Bundestagu    

      

Poezja

Adam Leszkiewicz – Wiersze      

    

Felietony i przeglądy

Tomasz Gabiś – Przegląd niemiecki (XXIV)           

Kazimierz Dadak – USA contra UE: polityka pobudzania gospodarki a polityka zaciskania pasa           

Jacek Koronacki – Przegląd amerykański (31)        

Elżbieta Morawiec – Głos jednostki 

Ryszard Czarnecki – Polski punkt widzenia (21)

    

Wspomnienia i recenzje

Krzysztof Dybciak – Romantyczny metafizyk. Wspomnienie Bohdana Pocieja     

Jerzy Gizella – Ostatnie przesłanie Czarnyszewicza            

Stanisław Chyczyński – Zbuntowany cham galicyjski         

Andrzej Nowak – Powstańcze opowieści     

 

Noty o Autorach

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy podwójny 175-176 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 174 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Prenumerata dwumiesięcznika na rok 2024!

Nowy 173 numer dwumiesięcznika Arcana!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.