Nowy 173 numer dwumiesięcznika Arcana!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
27.11.2023 14:57

Od redakcji

 

Głównym instrumentem walki o władzę – zwłaszcza w wydaniu obozu liberalno-lewicowego – jest gra na emocjach przeciętnego wyborcy oraz dokarmianie jego złudzeń. W okresie takiego wyborczego rozpalania nastrojów, jesienią 2023, przygotowaliśmy dla naszych Czytelników numer nieco medytacyjny, ale bynajmniej nie oderwany od rzeczywistości. Do zrozumienia realiów decydujących o naszym losie nie prowadzą bowiem emocje, lecz rozum ; zaś prawdziwą nauczycielką polityki jest historia. Andrzej Nowak śledzi więc narodziny pojęcia Europy Wschodniej w polityce wieku XVII, zaś Adam Rozmarynowski przekonuje, jakim błędem Zachodu było objęcie tą kategorią Rosji, której ustrój i mentalność ukształtowane zostały w większym stopniu przez wpływy azjatyckie niż europejskie. O Rosji (i Polsce) piszą też w tym numerze Henryk Głębocki i Marek Klecel.

 

Jeśli zaś chodzi o nasze narodowe podwórko, to gorąco polecamy teksty poświęcone pierwowzorowi postaci Gospodarza z ,,Wesela" Wyspiańskiego, Włodzimierzowi Przerwie-Tetmajerowi. Okazją do tego jest głośna wystawa jego malarstwa w Muzeum Krakowa, którą przedstawia jej kuratorka, Marta Marek. Zaś sylwetkę polityczną Tetmajera prezentuje Piotr Hapanowicz. Włączamy ten blok w polemikę z lansowaną obecnie na lewicy ,,ludową historię Polski". Przykład Włodzimierza Tetmajera pokazuje bowiem dobitnie, że nie tradycja rabacji galicyjskiej, tylko droga mądrej syntezy społeczno-kulturowej ludu i poszlacheckiej inteligencji okazała się podwaliną nowoczesnego narodu polskiego, który odzyskał własne państwo w roku 1918.

 

 

W dziale literackim chcemy bliżej zainteresować Czytelników poezją Artura Grabowskiego. Przejmujące wydają się nam wspomnienia zmarłej rok temu, naszej nieodżałowanej przyjaciółki, Elżbiety Morawiec. Zaś Olga Płaszczewska proponuje – adresatowi swoich ,,Listów do Nieznajomego" – spojrzenie na twórczość Stanisława Vincenza. Z kolei rozmową Macieja Wilmanowicza z Crawfordem Gribbenem otwieramy w ,,Arcanach" temat irlandzki – ważny z wielu powodów, m.in. dla zrozumienia mechanizmów dechrystianizacji, tak widocznej ostatnio w Irlandii, która długo uchodziła za najbardziej katolicki kraj na zachodzie Europy.

 

Polecając pozostałe, stare i nowe rubryki tego numeru życzymy Państwu inspirującej lektury!

 


Zapraszamy do naszej księgarni: https://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/289-arcana-nr-173-pdf.html

 

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego. 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy podwójny 175-176 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 174 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Prenumerata dwumiesięcznika na rok 2024!

Nowy 172 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.