Nowy 173 numer dwumiesięcznika Arcana!
Od redakcji
Głównym instrumentem walki o władzę – zwłaszcza w wydaniu obozu liberalno-lewicowego – jest gra na emocjach przeciętnego wyborcy oraz dokarmianie jego złudzeń. W okresie takiego wyborczego rozpalania nastrojów, jesienią 2023, przygotowaliśmy dla naszych Czytelników numer nieco medytacyjny, ale bynajmniej nie oderwany od rzeczywistości. Do zrozumienia realiów decydujących o naszym losie nie prowadzą bowiem emocje, lecz rozum ; zaś prawdziwą nauczycielką polityki jest historia. Andrzej Nowak śledzi więc narodziny pojęcia Europy Wschodniej w polityce wieku XVII, zaś Adam Rozmarynowski przekonuje, jakim błędem Zachodu było objęcie tą kategorią Rosji, której ustrój i mentalność ukształtowane zostały w większym stopniu przez wpływy azjatyckie niż europejskie. O Rosji (i Polsce) piszą też w tym numerze Henryk Głębocki i Marek Klecel.
Jeśli zaś chodzi o nasze narodowe podwórko, to gorąco polecamy teksty poświęcone pierwowzorowi postaci Gospodarza z ,,Wesela" Wyspiańskiego, Włodzimierzowi Przerwie-Tetmajerowi. Okazją do tego jest głośna wystawa jego malarstwa w Muzeum Krakowa, którą przedstawia jej kuratorka, Marta Marek. Zaś sylwetkę polityczną Tetmajera prezentuje Piotr Hapanowicz. Włączamy ten blok w polemikę z lansowaną obecnie na lewicy ,,ludową historię Polski". Przykład Włodzimierza Tetmajera pokazuje bowiem dobitnie, że nie tradycja rabacji galicyjskiej, tylko droga mądrej syntezy społeczno-kulturowej ludu i poszlacheckiej inteligencji okazała się podwaliną nowoczesnego narodu polskiego, który odzyskał własne państwo w roku 1918.
W dziale literackim chcemy bliżej zainteresować Czytelników poezją Artura Grabowskiego. Przejmujące wydają się nam wspomnienia zmarłej rok temu, naszej nieodżałowanej przyjaciółki, Elżbiety Morawiec. Zaś Olga Płaszczewska proponuje – adresatowi swoich ,,Listów do Nieznajomego" – spojrzenie na twórczość Stanisława Vincenza. Z kolei rozmową Macieja Wilmanowicza z Crawfordem Gribbenem otwieramy w ,,Arcanach" temat irlandzki – ważny z wielu powodów, m.in. dla zrozumienia mechanizmów dechrystianizacji, tak widocznej ostatnio w Irlandii, która długo uchodziła za najbardziej katolicki kraj na zachodzie Europy.
Polecając pozostałe, stare i nowe rubryki tego numeru życzymy Państwu inspirującej lektury!
Zapraszamy do naszej księgarni: https://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/289-arcana-nr-173-pdf.html
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.