UE w obronie Litwy przed sankcjami Moskwy?

Komisja Europejska złożyła do Światowej Organizacji Handlu wniosek o zbadanie „dyskryminacyjnych środków” podjętych przez Rosję w stosunku do litewskiego przemysłu mleczarskiego.
21.10.2013 15:20

We wniosku Komisja stwierdza, że Rosjanie posługują się „bezprawnymi środkami” w stosunku do litewskich przewoźników. Według UE Moskwa wprowadziła również embargo na litewskie produkty mleczne nie powiadamiając Wilna o przyczynach podjęcia takiej decyzji. Przedstawiciele Brukseli podkreślili, że w ten sposób Rosja „w sposób jawny naruszyła wymagania Światowej Organizacji Handlu”.

W piśmie Eurokomisji wyrażono również ubolewanie w związku z nie wypełnieniem przez Rosję wszystkich standardów ŚOH, do czego została zobowiązana wstępując do tej organizacji. Sprzeciwili się także „wprowadzaniu przez Rosję nowych norm protekcyjnych”.

Według Rosjan litewskie produkty mleczne „mają liczne niedociągnięcia jeśli chodzi o ich jakość”. Przedstawiciele „Rospotrebnadzoru” (rosyjski sanepid) utrzymują też, że w litewskich wyrobach odnaleziono „szereg niebezpiecznych substancji”. Litwini twierdzą z kolei, że nie otrzymali od Moskwy żadnego oficjalnego pisma w tej sprawie, a o powodach wprowadzenia embarga dowiedzieli się z rosyjskiej prasy.

Źródło: regnum.ru

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.