Rozmowy z autorami
23.03.2012 12:16


„Nic nie było w stanie uratować państwa polskiego. Fatalną sytuację najlepiej rozumiał Stanisław August. Odrodzono jednak naród, co umożliwiło przetrwanie 123 lat niewoli” – Poniatowski na nowo poznany w rozmowie z prof. Zofią Zielińską

W lutym 2012 r. poprosiliśmy Czytelników Portalu o przesyłanie pytań do wywiadu z prof. Zofią Zielińską. Z części proponowanych pytań i własnych przygotowań powstały zagadnienia i wątpliwości, które rozwiewa historyk Uniwersytetu Warszawskiego. Czy możliwe, że Stanisław August przystąpił do Targowicy z troski o Polskę? W I części wywiadu omawiamy Sejm Wielki, Konstytucję 3 Maja, Targowicę a także – mało znane – ostatnie lata i nadzieje Poniatowskiego.

Rozmowy z autorami
24.01.2012 16:40


Najlepiej stać po stronie czystego sumienia – rozmowa z Pawłem Zyzakiem, autorem biografii „Lech Wałęsa. Idea i historia”

O powodach napisania nowej książki, o wartości nonkonformizmu w Polsce, a także o bieżącej polityce i III RP rozmawiamy z autorem głośnej biografii Lecha Wałęsy, Pawłem Zyzakiem.

Rozmowy z autorami
31.07.2011 12:59


Tę niewiarygodną historię opisałem ze strachu, że świat mógłby się o niej nigdy nie dowiedzieć – rozmowa z Krzysztofem Pasierbiewiczem, autorem powieści „Magia namiętności”

„Tę niewiarygodną historię opisałem ze strachu, że świat mógłby się o niej nigdy nie dowiedzieć” – mówi w rozmowie z Portalem ARCANA Krzysztof Pasierbiewicz, autor powieści „Magia namiętności”.

Rozmowy z autorami
09.07.2011 19:10


Korzeń korzeni - rozmowa z Wojciechem Wenclem

Piszemy o tym z wielką radością - poezja Wojciecha Wencla została nominowana do nagrody im. Józefa Mackiewicza. Poeta udzielił nam krótkiego wywiadu, który mamy państwu zaszczyt przedstawić.

Rozmowy z autorami
16.03.2011 10:42


Sztandar IV Rzeczypospolitej podniesie młode pokolenie

Rozmawiamy z redaktorem naczelnym „Dziennika Polskiego”, Piotrem Legutko, na temat jego książki pt. „Dlaczego zawiedliśmy”, która lada dzień ukaże się w księgarniach, nakładem Wydawnictwa ARCANA. Na publikację składają się wywiady z dwudziestoma ważnymi postaciami naszego życia publicznego. Dzielą się oni swoimi refleksjami na temat państwa polskiego i przemian, jakim ono podlegało.

Rozmowy z autorami
08.03.2011 23:37


Musiał: Niezłomne postacie w ogóle nie poddawały się działaniom bezpieki

O komunistycznej Służbie Bezpieczeństwa, o pokoleniu zainfekowanym propagandą, a także o śmierci Staszka Pyjasa mówi dr Filip Musiał, autor wydanej w ARCANACH książki "Raj grabarzy narodu".

Rozmowy z autorami
03.03.2011 0:40


Potęga rosyjska zaczęła się od dziecięcych zabaw młodego Piotra Romanowa...

Potęga rosyjska zaczęła się od dziecięcych zabaw młodego Piotra Romanowa... – na temat genezy potęgi rosyjskiej armii mówi doktor Paweł Krokosz, autor książki o rosyjskich siłach zbrojnych doby Piotra I, opublikowanej przez Wydawnictwo ARCANA.

Rozmowy z autorami
24.02.2011 11:44


Był tytanem pracy - wkrótce będzie wydana książka...

O przygotowywanym w ARCANACH wydaniu artykułów Janusza Kurtyki, o jego roli w polskiej nauce i kierunkach, jakie wytyczał całemu pokoleniu historyków, mówią Filip Musiał i Wojciech Frazik.

Rozmowy z autorami
03.02.2011 2:29


Szubienica jako symbol cywilizacji europejskiej – rozmowa na temat kary śmierci z doktorem Piotrem Bartulą

O symbolicznym znaczeniu kary śmierci jako fundamencie naszej cywilizacji, o koncepcji jej sprywatyzowania w post-politycznym świecie, oraz o różnych argumentach w dyskusji na ten temat mówi autor książki „Kara śmierci. Powracający dylemat” dr Piotr Bartula.

Rozmowy z autorami
21.12.2010 3:03


Nowak: Nie pozwólmy uczynić z katastrofy smoleńskiej komedii

Nie pozwólmy uczynić z katastrofy smoleńskiej komedii – zdają się brzmieć refleksje po spotkaniu z Profesorem Andrzejem Nowakiem


Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.