Rosyjska plaga plagiatów

Dziesięć procent prac doktorów nauk historycznych, opracowanych w Rosji od 2000 r., to plagiaty – wynika z danych przedstawionych przez pracowników Rosyjskiej Biblioteki Państwowej.
05.09.2013 16:57

Od 2000 r. w Rosji obroniono czternaście i pół tysiąca prac doktorskich (odpowiednik polskiej habilitacji). Tysiąc pięćset spośród nich to plagiaty – wynika z badań przeprowadzonych przez Rosyjską Bibliotekę Państwową. W pracach tych ponad siedemdziesiąt procent treści zostało zaczerpniętych z innych opracowań, najczęściej z… innych dysertacji doktorskich. Rezultaty przeprowadzonego badania zostaną przekazane do instytucji naukowych, które nadawały stopień doktora nauk osobom, w których pracach wykazano plagiat.

Badanie jest pokłosiem skandalu, jaki wybuchł na początku bieżącego roku. Wykazano wówczas przestępstwo plagiatu w kilkudziesięciu pracach doktorskich z historii. Większość z nich została napisana przez wysokich urzędników państwowych. Jedenastu doktorów zostało pozbawionych tytułu. Sprawa nie ominęła również kręgów kremlowskich – o plagiat oskarżony został doktor nauk prawnych, rzecznik praw dziecka przy Prezydencie FR, Paweł Astachow.

Źródło: ria.ru

(Błażej Cecota)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.