Rosja: prawo dotyczące homoseksualistów nie będzie stosowane wobec wszystkich

Po spięciu pomiędzy Obamą a Putinem dotyczącym praw homoseksualistów w Rosji, do którego doszło podczas szczytu G20 w Petersburgu (w tym samym czasie, kiedy ważyły się losy interwencji w Syrii!), rosyjskie władze zmiękczają swoje stanowisko wobec mniejszości seksualnych.
10.09.2013 13:56

Dimitrij Czerniszenko, odpowiedzialny ze strony rosyjskiej za organizację olimpiady w Soczi, powiedział podczas spotkania Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, do którego doszło w Buenos Aires 8 września, że „prawo antygejowskie” nie będzie dotyczyć uczestników igrzysk zimowych w nadczarnomorskim mieście. Czerniszenko zapewnił, że wprowadzone w Rosji na przełomie czerwca i lipca prawo nie zabrania homoseksualizmu ani pośrednio ani bezpośrednio. Obiecał również, ż „prawa sportowców i widzów nie zostaną w żaden sposób naruszone przez tę ustawę”. Jednocześnie Czerniszenko zaapelował do władz Komitetu, aby pomogły Rosji zakończyć festiwal spekulacji dotyczących wspomnianego prawa.  

Wypowiedź Czerniszenki to jedynie kontynuacja nowego trendu wśród przedstawicieli najwyższych władz rosyjskich. Wszystko rozpoczął Władimir Putin, który w odpowiedzi na informacje o możliwym spotkaniu Baracka Obamy z rosyjskimi środowiskami homoseksualnymi podczas szczytu G20 w Petersburgu, sam wyraził chęć odbycia oficjalnej rozmowy z przedstawicielami lobby LGBT w Rosji. Zapewnienia Czerniszenki są interesujące także z tego powodu, że, jak podkreślają sami Rosjanie, wprowadzone u nich prawo nie zakazuje homoseksualizmu jako takiego, ale „propagandy homoseksualnej” wobec nieletnich. Czy jego oświadczenie oznacza, że uczestnicy igrzysk będą mogli ją uprawiać na terenie Federacji bez ograniczeń?

Źródło: rferl.org

(Błażej Cecota)

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.