Rosja: mobilizacja nacjonalistów na listopadowy marsz

21 października przedstawiciele organizacji nacjonalistycznych złożyli w moskiewskim merostwie zawiadomienie o organizacji „Ruskiego Marszu”, który tradycyjnie ma się odbyć 4 listopada, w Dzień Jedności Narodowej (święto ustanowione na pamiątkę wypędzenia Polaków z Kremla w 1612 r.).
22.10.2013 16:30

Jak poinformował Dmitrij Diemuszkin, lider ruchu „Ruskie”, mającego za zadanie zjednoczyć wszystkie organizacje nacjonalistyczne w Rosji pod jednym sztandarem, główny, kilkudziesięciotysięczny pochód zostanie zorganizowany we wschodnio-południowej dzielnicy Moskwy, Liublino. Drugi marsz odbędzie się w centrum Moskwy, jednakże informacja na ten temat nie dotarła jeszcze do władz miasta.

Diemiuszkin dodał również, że oprócz demonstracji w Moskwie, nacjonaliści zorganizują swoje marsze w stu innych miastach rosyjskich. „Na dzisiaj mogę potwierdzić, że działa osiemdziesiąt dziewięć komitetów organizacyjnych, natomiast kolejne jedenaście powstanie w najbliższym czasie” – wyjaśnił przywódca „Ruskich”.

Liublino od kilku już lat jest miejscem przeprowadzenia listopadowych demonstracji nacjonalistów. W tym roku jednak sytuacja może być szczególnie napięta, ze względu na dość niedużą (na warunki moskiewskie) odległość dzielnicy od Zachodniego Biriuliewa, gdzie w połowie października doszło do rozruchów na tle etnicznym i aresztowań setek rosyjskich nacjonalistów przez OMON.

Źródło: kasparov.ru

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.