Moskwa: aresztowania nacjonalistów po zamieszkach na tle etnicznym

W stolicy Rosji doszło do zatrzymania czterech osób zamieszanych w organizację i przeprowadzenie zamieszek na terenie Zachodniego Biriuliewa.
19.10.2013 9:24

Wśród aresztowanych znalazł się Andriej Titarenko, który decyzją sądu będzie musiał pozostać w miejscu odosobnienia do 13 grudnia. Dzień wcześniej sąd wydał decyzję o aresztowaniu dwóch innych nacjonalistów zamieszanych w organizację rozruchów w Zachodnim Briuliewie. Pozostaną oni w areszcie na okres dwóch miesięcy. Wieczorem osiemnastego grudnia MSW zatrzymało czwartego podejrzanego w sprawie wywołania zamieszek. „Aresztowany był jednym z najbardziej aktywnych uczestników akcji chuliganów” – donosi rzecznik prasowy Zarządu Głównego MSW w Moskwie.

Sprawa zyskała już wymiar międzynarodowy. 18 października doszło do protestów pod moskiewską ambasadą w Baku. Nielegalna demonstracja została rozbita przez azerską policję. Organizatorzy mityngu tłumaczą, że ich celem był protest przeciwko „aktom przemocy zastosowanym wobec Orchana Ziejnałowa”. Ziejnałow to obywatel Azerbejdżanu, aresztowany kilka dni temu w związku z podejrzeniami o zabójstwo Jegora Szczerbakowa. Śmierć tego ostatniego wywołała 13 października falę protestów w Zachodnim Biriuliewie, zorganizowanych przez nacjonalistów i kibiców piłkarskich.

Źródła: rferl.org, kasparov.ru

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.