Republika Ałtaju (Rosja): pierwszy meczet

W końcu września w stolicy Republiki Ałtaju, części Federacji Rosyjskiej w strefie przygranicznej z Kazachstanem i Mongolią, Górnoałtajsku odbędzie się ceremonia otwarcia pierwszego w historii tego miasta meczetu.
15.09.2013 16:09

Działka, na której powstała islamska świątynia, dostała się w ręce organizacji reprezentującej muzułmanów Górnoałtajska jeszcze w 2000 r. Od razu po otrzymaniu decyzji wspólnota z imamem Amangeldy Kobdabajewem postawiła na działce jurtę, w której organizowano modlitwy. Rok później w tym samym miejscu powstał drewniany budynek.

W końcu udało się zebrać fundusze na stworzenie meczetu i medresy (szkoły) islamskiej. Teraz, po zakończeniu wszystkich prac (meczet funkcjonuje od jakiego czasu) przyszedł czas na oficjalne otwarcie świątyni, na którym pojawić mają się przedstawiciele władz republiki oraz wspólnot kazachskich, zamieszkujących rejon Kosz-Agaczski Ałtaju.

Przywódcą wspólnoty, muftim republiki oraz gospodarzem nowowybudowanego meczetu jest Żanbołat Ochtaubajew, wykształcony w egipskim uniwersytecie islamskim Al-Azhar.

Większość mieszkańców republiki stanowią Rosjanie, tradycyjnie przyznający się do wiary prawosławnej. Około trzydziestu procent obywateli Ałtaju to ludność rdzenna – Ałtajczycy, wyznający również prawosławie (część wraca do buddyzmu, szamanizmu lub połączenia obydwu wcześniejszych – burchanizmu). Muzułmanów reprezentuje pięcioprocentowa mniejszość Kazachów.

Źródło: turkist.org

(Błażej Cecota)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


, "It abrogated every agreement of peace between the Prophet and any idolator, every treaty
13.05.2016 23:08
, "It abrogated every agreement of peace between the Prophet and any idolator, every treaty, and every te#.&'mr39; Al-`Awfi said that Ibn `Abbas commented: "No idolator had any more treaty or promise of safety ever since Surah Bara'ah was revealed. ...Pretty open-ended, that.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.