Protest sowieckich dysydentów zakończony zatrzymaniami

W Moskwie odbyła się demonstracja potępiająca sowiecką inwazję na Czechosłowację w 1968 roku. Jak poinformowała policja, 10 protestujących zostało zatrzymanych.
25.08.2013 17:24

W sierpniu 1968 roku wojska sowieckie wraz z siłami Układu Warszawskiego wkroczyły do Czechosłowacji, aby spacyfikować praską wiosnę. 25 sierpnia 1968 roku sowieccy dysydenci zebrali się na placu Czerwonym, aby potępić tę inwazję. Dziesięć minut po rozwinięciu transparentu z hasłem „Za waszą i naszą wolność” protestujący zostali brutalnie zatrzymani i pobici przez milicję. Jedna z protestująch, poetka Natalia Gorbaniewska spędziła w tzw. psychuszkach następne cztery lata.

W kolejną rocznicę tego protestu na placu Czerownym znowu zebrali się dysydenci sprzed lat, tym razem wraz ze znanymi krytykami polityki Kremla. Dzisiejszy protest, jak ten sprzed lat, także zakończył się szybko, także po rozwinięciu tego samego transparentu. Moskiewska milicja zatrzymała dziesięć osób. Tym razem jednak wsród nich nie było przywódczyni dzisiejszej manifestacji: 77-letniej Natalii Gorbaniewskiej.

 

Źródło: rian.ru

(AZ)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.