Nowy podwójny 163-164 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
20.05.2022 12:04

Od Redakcji

 

Bieżący numer dwumiesięcznika oddajemy do druku w dniu, w którym zaczyna się trzeci tydzień rosyjskiej agresji na Ukrainę, trzeci tydzień cierpienia i heroicznej walki Ukraińców o wolność. O wolność ich narodu - i wolność naszą: Polski, krajów Europy Środkowej oraz - bez przesady można tak powiedzieć - całego świata.

 

,,Arcana" nie są pismem bieżących analiz. Kiedy zbieraliśmy artykuły do tego numeru świat wokół nas wyglądał jeszcze w miarę normalnie. Nie potrafimy przewidzieć, co się zdarzy do czasu, gdy numer ten dotrze do Państwa rąk. Ale nie chcemy być podobni do wydawanego pod rosyjską cenzurą w Warszawie ,,Tygodnika Ilustrowanego", z którego przez cały rok 1863 można się było dowiedzieć wielu różnych rzeczy - prócz tej jednej, że właśnie w Polsce trwa Powstanie Styczniowe... (O tym pisze poniżej, za śp. Jarosławem Markiem Rymkiewiczem, Andrzej Nowak we wspomnieniu o Zmarłym Poecie). Dzielimy więc swoją świadomość na dwie części: jedną z nich śledzimy przebieg wojny i uczestniczymy w akcji pomocy narodowi ukraińskiemu, drugą poświęcamy naszym zwykłym, nie cierpiącym zwłoki zadaniom w pracy na rzecz kultury polskiej.

 

Mamy przy tym całkowitą pewność, że każda praca publicystyczna, historyczna czy literacka ma wartość tylko o tyle, o ile dotyczy świata realnego: tego, który naprawdę istnieje w przeciwieństwie do wyssanych z palca ideologicznych fantazmatów. Dlatego ,,Arcana" zawsze śledziły sytuację na Wschodzie i ostrzegały przed planami Putina. Tytułem jednego tylko przykładu warto tu przypomnieć artykuł Piotra Eberhardta z roku 2019 pt. ,,Klub Izborski i jego urojenia geopolityczne" (,,Arcana" nr 149) - artykuł, który precyzyjnie opisuje rosyjski plan nowego podziału terytorialnego Europy, ten plan, z którym Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą w dniu 24 lutego 2022 roku.

 

Numer obecny dotyka bezpośrednio spraw rosyjskich i środkowoeuropejskich kolejnymi analizami Marka J. Chodakiewicaa i Tomasza Szczerbiny, a także artykułem o Bułgarii Marcina Sułkowskiego. Ale dramat dziejowy, którego uczestnikami są od trzech stuleci Polska, Rosja i świat Zachodu musi być postrzegany także w wielu innych wymiarach i kontekstach. Doskonale wiedzieli o tym zarówno śp. Jarosław Marek Rymkiewicz, który pisał o tym wielokrotnie jako historyk i jako pisarz współczesny, jak również śp. Jacek Trznadel, autor ,,Hańby domowej", a przy tym monografista zbrodni katyńskiej i rosyjskiej okupacji Lwowa w latach II wojny światowej. Opłakujemy odejście tych wybitnych pisarzy i naszych wieloletnich Przyjaciół, czując jednocześnie zobowiązanie, by w tym większym stopniu właśnie teraz powracać do ich mądrości i zapisu doświadczenia, które nam po sobie pozostawili.

 

Literaturą godną tego miana jest tylko to, co zachowuje powagę w obliczu takich wydarzeń, z jakimi mamy do czynienia obecnie. I w tym numerze chcemy Państwa przekonać, że Polska miała i ma również taką literaturę. Są to m. in. ci pisarze i dzieła, których i które próbuje wprowadzić lub przywrócić do obiegu szkolnego seria ,,Literatura i Pamięć", o czym piszą Krzysztof Dybciak i Janusz Gruchała. Jest to współczesna proza takich autorów, jak Wacław Holewiński czy powieść ,,Pułascy" Wojciecha Kudyby, której poświęcamy dwugłos recenzyjny. Jest to także powracająca w Roku Polskiego Romantyzmu twórczość wieszczów - polecamy z tej okazji artykuł Henryka Głębockiego prezentujący tło historyczne ,,Kordiana" : sprawę spisku koronacyjnego poprzedzającą wybuch powstania listopadowego.

 

Rosja stoi dziś nie tylko naprzeciw Ukrainy i - jak zawsze - naprzeciw Polski. Stoi też naprzeciw świata Zachodu. Zachód zaś musi zadać sobie pytanie, czy w obliczu zagrożenia znajdzie w sobie dość sił, by naprawić własne błędy i powstrzymać własny upadek. Piszą o tym poniżej Zbigniew Janowski i Stanisław Chyczyński. Rozwijamy też strategiczny dla Polski temat kondycji naszej nauki i szkolnictwa wyższego, co ,,Arcana" nie od dziś uważają za swój szczególny obowiązek. Czynimy to w cyklu ,,Zatruta humanistyka" i w ankiecie redakcyjnej z głosami profesorów: Wojciecha Polaka, Doroty Heck, Edwarda Malca i Janusza Gruchały, a także z godnym szczególnej uwagi esejem prof. Wawrzyńca Rymkiewicza, którego z radością witamy ponownie na naszych łamach. 

 

[DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY - PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU CELOWEGO]

 

Zapraszamy do naszej ksiegarni:

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/251-arcana-nr-163-164.html

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy podwójny 175-176 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 174 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Prenumerata dwumiesięcznika na rok 2024!

Nowy 173 numer dwumiesięcznika Arcana!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.