Nowy podwójny 151-152 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Jakiej świadomości historycznej Polaków potrzebują przeciwnicy Polski/Co jest nie tak z liberalizmem/Chińska gra o Afrykę/Warszawa w powieściach kryminalnych lat 50. XX w./Bobkowski-Czapski: dwa listy
30.03.2020 10:41

Przed obchodami 40. rocznicy porozumień sierpniowych, które czekają nas w bieżącym roku, prof. Kazimierz Dadak przypomina, na czym polegał zasadniczy wkład Polski w upadek sowieckiego imperium. Otóż losy ,,Solidarności" z lat 1980-1981, śledzone na bieżąco przez światową opinię publiczną, były zasadniczym powodem skompromitowania głoszonej przez ZSRR ideologii marksizmu-leninizmu. Obecnie powinniśmy przypominać światu, że Związek Sowiecki rozpadł się m.in. dlatego, że ,,Solidarność" w odbiorze globalnym pozbawiła to imperium ideologicznej legitymizacji. Inne, godne namysłu, postulaty wobec polskiej polityki historycznej zgłasza w swoim artykule Krzysztof Budziakowski. Problematykę międzynarodową reprezentuje studium Tomasza Szczerbiny o polityczno-gospodarczej ekspansji Chin, na przykładzie kontynentu afrykańskiego.

Zasadniczo jednak wśród tekstów tego numeru dominuje tematyka literacka i kulturalna. Korespondencja Andrzeja Bobkowskiego z Józefem Czapskim przygotowana do druku przez Macieja Urbanowskiego znajduje piękne uzupełnienie w artykule prof. Niny Taylor-Terleckiej poświęconym biografii i twórczości żony autora "Szkiców piórkiem", Barbary Bobkowskiej. Galerię portretów kulturalnych II Rzeczypospolitej tworzą artykuły Kazimierza Nowosielskiego (nowe odczytanie twórczości Zofii Kossak) i Włodzimierza Boleckiego (próba rewizji poglądów na Gombrowicza). Uzupełniają tę galerię wspomnienia międzywojenne kompozytora, Witolda Rudzińskiego i sylwetka Oskara Skarbka-Tłuchowskiego, pióra Olgi Płaszczewskiej.

Temat rozliczenia ze współczesnym liberalizmem kontynuuje Zbigniew Janowski, tym razem w rozmowie z Nicholasem Capaldim, a w syntetyczny sposób podsumowuje błędy liberałów Ryszard Legutko, którego z wielką przyjemnością, ponownie witamy na łamach "Arcanów". Z kolei krytykę progresywnego nurtu we współczesnym katolicyzmie, na marginesie synodu amazońskiego, przeprowadza Ewa Polak-Pałkiewicz. Ponadto polecamy Państwa uwadze esej, prozę, poezję oraz bogaty i ciekawy dział recenzji. Bieżący numer ukazuje się w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej - o tym temacie również nie zapominamy.

Zachęcamy do lektury!

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/191-arcana-nr-151-152.html


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy podwójny 175-176 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 174 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Prenumerata dwumiesięcznika na rok 2024!

Nowy 173 numer dwumiesięcznika Arcana!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


PI Grembowicz
17.04.2020 14:33
To z liberalizmem?! Znowu i tutaj pojawia sie pomyłka oraz mylna diagnoza. To idzie znowu o demokrację/socjalizm! W tym jest istota i na tym polega upadek obecny państw, systemów, UE etc.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.