Nowy „Jedwabny szlak” pod chińskim przewodnictwem?

Ostatnim etapem tournee przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej po Azji Środkowej była Kirgizja. Xi Jinping rozmawiał w Biszkeku z kirgiskim prezydentem Ałmazbekiem Atambajewem.
12.09.2013 18:56

„Głównym tematem naszego spotkaniu było zagadnienie transformacji naszych dwustronnych relacji do poziomu partnerstwa strategicznego. Zgodziliśmy się, że będzie to odpowiadać nie tylko naszym wspólnym interesom i intensyfikacji rozwoju obydwu krajów, ale pomoże również umocnieniu stabilności regionu i jego bezpieczeństwa, także w kontekście wyzwań globalnych” – podsumował spotkanie z przewodniczącym prezydent Atambajew. Kirgiski przywódca nie ukrywał także, że liczy na zwiększenie liczby chińskich inwestycji w jego kraju. W związku z tym wyraził poparcie dla chińskiego projektu stworzenia wspólnej strefy ekonomicznej na obszarze „Wielkiego Jedwabnego Szlaku”.

„Podsumowaliśmy dwadzieścia jeden lat naszej współpracy, rozumiemy się bardzo dobrze. Zdecydowaliśmy się na partnerstwo strategiczne pomiędzy naszymi krajami. To tylko potwierdzenie naszych przyjacielskich stosunków. Podpisaliśmy pakiet dokumentów dotyczących współpracy. Przedłożyłem naszym kirgiskim partnerom propozycję stworzenia strefy ekonomicznej „Jedwabnego szlaku”. Stworzymy ją dzięki wspólnemu wysiłkowi. Jestem przekonany, że w przyszłości ta inicjatywa przyniesie świetne rezultaty” – podsumował Xi Jinping.

Źródło: regnum.ru

(Błażej Cecota)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.