Nowy 172 numer dwumiesięcznika ARCANA!
Od Redakcji
Każdy, kto zastanawia się nad obecną sytuacją polityczną Polski, zwłaszcza w kontekście jej przynależności do Unii Europejskiej, powinien przeczytać otwierający numer artykuł Jana Parysa. Autor przedstawia w nim głębokie przesłanki obecnych prób przekształcania UE w centralistyczne superpaństwo, demaskuje błędy historyczne, na których opiera się to działanie Komisji Europejskiej zgodne z politycznym światopoglądem liberałów w jego obecnym kształcie. Szczególną wartością tego tekstu jest właśnie ukazanie – przejrzyste a wielowymiarowe – jak błędna i pełna hipokryzji jest wizja historii, na której opiera się wymierzona w suwerenność państw narodowych polityka obecnego establishmentu Berlina, Paryża i Brukseli. W Polsce, zwłaszcza przed jesiennymi wyborami powinna to być lektura obowiązkowa dla wszystkich: polityków, dziennikarzy i wyborców.
Na podobną rekomendację zasługuje podsumowanie reformy oświaty przeprowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w roku 2017, jakiego na prośbę redakcji „Arcanów” dokonał jeden z współtwórców tej reformy, znakomity znawca systemu edukacji, były wiceminister w MEN, pan Maciej Kopeć. Nie tylko ze względu na ocenę obecnej polityki ministra Przemysława Czarnka, ale i ze względu na dalszą przyszłość dobrze jest wiedzieć, jak ważna i złożona pod względem prawnym, organizacyjnym i programowym była reforma Anny Zalewskiej – wściekle zwalczana przez lewicę, a niedoceniana na prawicy i zasadniczo przemilczana przez prawicowe media.
W części literackiej numeru, szczególnej uwadze Czytelników polecamy wnikliwy esej Antoniego Libery o genezie ,,Śmierci w Wenecji" Tomasza Manna i psychologicznej problematyce tej noweli oraz ujęciu tej problematyki w adaptacjach: filmowej Luchino Viscontiego i operowej Benjamina Brittena. Zaś Bronisław Wildstein w satyryczno-filozoficznej tragikomedii ,,Cyrograf" (którą drukujemy w całości) podejmie temat tzw. posthumanizmu w kontekście obserwowanego w ostatnim okresie procesu „pożerania” rzeczywistości realnej przez świat wirtualny. Można się uśmiechnąć i jest się nad czym zastanowić.
Z okazji jubileuszu 60. urodzin poety, Krzysztofa Koehlera – wraz najlepszymi życzeniami od całej Redakcji „Arcanów”! – publikujemy specjalny, poświęcony Jubilatowi blok, w którym o twórczości tego znakomitego autora piszą Maciej Urbanowski, Jakub Beczek i Ireneusz Staroń.
Wyjątkowo dużo miejsca zajmuje w tym numerze temat malarstwa. Przede wszystkim za sprawą Jana Matejki. Blok „matejkowski” tworzy obszerne, pełne ciekawych informacji i komentarzy studium Krzysztofa Zajączkowskiego, ,,Reytan się nie poddaje!" oraz „list” odczytany na otwarcie obecnej, wielkiej wystawy Jana Matejki pt. ,,Matejko. Malarz i historia" (Muzeum Narodowe w Krakowie, 2023) przez jej kuratora, Michała Haakego.
Wśród wielu nietuzinkowych tekstów zamieszczonych w tym numerze, chcielibyśmy też polecić Państwu esej niemieckiego pisarza Jörga Berniga (tom jego poezji pt. ,,Solilokutor" ukazał się w wydawnictwie Arcana) będący, na pierwszy rzut oka, jeszcze jednym spojrzeniem na problem Europy Środkowej i jej dziedzictwa. Z tekstu tego dowiadujemy się jednak, z jakiej perspektywy patrzą dziś na Polskę ci Niemcy, którzy interesują się naszym krajem i są wobec Polski autentycznie życzliwi. Perspektywa ta różni się oczywiście od naszej, ale powinniśmy ją poznawać, żeby rozumieć współczesnych Niemców, co jest ważne w imię dalszej przyszłości, niezależnie od występującego konfliktu interesów i zawsze trudnych relacji politycznych między Berlinem i Warszawą.
Polecamy też wszystkie pozostałe stałe rubryki i teksty numeru – jak zawsze interesujące i dające do myślenia. Życzymy przyjemnej lektury!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
Zapraszamy do naszej księgarni:
http://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/283-arcana-nr-172.html