Nowy 172 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
12.09.2023 11:00

Od Redakcji 

 

Każdy, kto zastanawia się nad obecną sytuacją polityczną Polski, zwłaszcza w kontekście jej przynależności do Unii Europejskiej, powinien przeczytać otwierający numer artykuł Jana Parysa. Autor przedstawia w nim głębokie przesłanki obecnych prób przekształcania UE w centralistyczne superpaństwo, demaskuje błędy historyczne, na których opiera się to działanie Komisji Europejskiej zgodne z politycznym światopoglądem liberałów w jego obecnym kształcie. Szczególną wartością tego tekstu jest właśnie ukazanie – przejrzyste a wielowymiarowe – jak błędna i pełna hipokryzji jest wizja historii, na której opiera się wymierzona w suwerenność państw narodowych polityka obecnego establishmentu Berlina, Paryża i Brukseli. W Polsce, zwłaszcza przed jesiennymi wyborami powinna to być lektura obowiązkowa dla wszystkich: polityków, dziennikarzy i wyborców.

 

 

Na podobną rekomendację zasługuje podsumowanie reformy oświaty przeprowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w roku 2017, jakiego na prośbę redakcji „Arcanów” dokonał jeden z współtwórców tej reformy, znakomity znawca systemu edukacji, były wiceminister w MEN, pan Maciej Kopeć. Nie tylko ze względu na ocenę obecnej polityki ministra Przemysława Czarnka, ale i ze względu na dalszą przyszłość dobrze jest wiedzieć, jak ważna i złożona pod względem prawnym, organizacyjnym i programowym była reforma Anny Zalewskiej – wściekle zwalczana przez lewicę, a niedoceniana na prawicy i zasadniczo przemilczana przez prawicowe media.

 

W części literackiej numeru, szczególnej uwadze Czytelników polecamy wnikliwy esej Antoniego Libery o genezie ,,Śmierci w Wenecji" Tomasza Manna i psychologicznej problematyce tej noweli oraz ujęciu tej problematyki w adaptacjach: filmowej Luchino Viscontiego i operowej Benjamina Brittena. Zaś Bronisław Wildstein w satyryczno-filozoficznej tragikomedii ,,Cyrograf" (którą drukujemy w całości) podejmie temat tzw. posthumanizmu w kontekście obserwowanego w ostatnim okresie procesu „pożerania” rzeczywistości realnej przez świat wirtualny. Można się uśmiechnąć i jest się nad czym zastanowić.

 

Z okazji jubileuszu 60. urodzin poety, Krzysztofa Koehlera – wraz najlepszymi życzeniami od całej Redakcji „Arcanów”! – publikujemy specjalny, poświęcony Jubilatowi blok, w którym o twórczości tego znakomitego autora piszą Maciej Urbanowski, Jakub Beczek i Ireneusz Staroń.

 

 

Wyjątkowo dużo miejsca zajmuje w tym numerze temat malarstwa. Przede wszystkim za sprawą Jana Matejki. Blok „matejkowski” tworzy obszerne, pełne ciekawych informacji i komentarzy studium Krzysztofa Zajączkowskiego, ,,Reytan się nie poddaje!" oraz „list” odczytany na otwarcie obecnej, wielkiej wystawy Jana Matejki pt. ,,Matejko. Malarz i historia" (Muzeum Narodowe w Krakowie, 2023) przez jej kuratora, Michała Haakego.

 

Wśród wielu nietuzinkowych tekstów zamieszczonych w tym numerze, chcielibyśmy też polecić Państwu esej niemieckiego pisarza Jörga Berniga (tom jego poezji pt. ,,Solilokutor" ukazał się w wydawnictwie Arcana) będący, na pierwszy rzut oka, jeszcze jednym spojrzeniem na problem Europy Środkowej i jej dziedzictwa. Z tekstu tego dowiadujemy się jednak, z jakiej perspektywy patrzą dziś na Polskę ci Niemcy, którzy interesują się naszym krajem i są wobec Polski autentycznie życzliwi. Perspektywa ta różni się oczywiście od naszej, ale powinniśmy ją poznawać, żeby rozumieć współczesnych Niemców, co jest ważne w imię dalszej przyszłości, niezależnie od występującego konfliktu interesów i zawsze trudnych relacji politycznych między Berlinem i Warszawą.

 

Polecamy też wszystkie pozostałe stałe rubryki i teksty numeru – jak zawsze interesujące i dające do myślenia. Życzymy przyjemnej lektury!

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego. 

 

 

Zapraszamy do naszej księgarni:

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/283-arcana-nr-172.html

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy podwójny 175-176 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 174 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Prenumerata dwumiesięcznika na rok 2024!

Nowy 173 numer dwumiesięcznika Arcana!

Komentarze (2)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Czytelnik
04.10.2023 16:38
Zupelnie inne podsumowanie reformy edukacj z 2017 roku jest juz do wgladu < https://sliwerski-pedagog.blogspot.com/2023/10/arcana-de-formy-edukacji.html > ..?!!
Paweł Kopeć
02.10.2023 11:42
Ps... Błędem było samo przystąpienie do tzw. niemieckiej UE Niemiec, pod Niemców i dla Niemców i to w jedną stronę. A teraz jest pozamiatane...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.