Nowy 165 numer Dwumiesięcznika ARCANA!

O rosyjskim potencjale totalitarnym / Cele strategiczne Rosji / Kondycja i przyszłość nauki w Polsce - ankieta cz.2 / Dlaczego Polska się spasła, czyli trzecie szarpnięcie za sznurek / \"Pierścień Polikratesa\" Schillera (nowe tłumaczenie Antoniego Libery) / Poezja mężnego serca - wspomnienie o Ivanie Slaviku / Anna Pawełczyńska - w stulecie urodzin
01.07.2022 11:07

Od Redakcji 

 

W artykule poświęconym współczesnej rosyjskiej historiografii, która od lat była zapleczem geopolitycznych spekulacji Kremla, aż w końcu stała się ideologicznym zapleczem obecnej wojny z Ukrainą, Andrzej Nowak używa terminu ,,potencjał totalitarny". Potencjałem, który przetworzył rosyjską naukę historii w uzasadnienie imperialistycznej agresji i w zespół tez do przemówień Putina jest całkowite zlekceważenie ścisłej naukowej metodologii: dowolne manipulowanie faktami i kreowanie nacjonalistycznej mitologii w formie zapożyczonej od nauki, ale nie mającej z nauką nic wspólnego. Nasuwa się w związku z tym refleksja, że putinowska historiografia i geopolityka nie są jedynymi formami pseudonauki prowadzącymi do totalitarnych konsekwencji. Wszak już komunizm powoływał się na socjalizm ,,naukowy" Marksa i Engelsa, a faszyzm niemiecki na ,,naukowe" teorie rasowe Gobineau i innych, które twórczo kontynuowano w licznych instytucjach ,,naukowych" III Rzeszy.

 

To pokazuje, jak wysoka może się w pewnych warunkach okazać stawka naszej dzisiejszej walki o uniwersytety na Zachodzie i w Polsce. Zdaje się, że każda pseudonauka - również ta dzisiejsza, postmodernistyczna - posiada ukryty, sobie właściwy potencjał totalitarny. Możemy śmiać się z naszych ,,mesjanistek" genderowych, których istnienie odkrywa wśród projektów finansowanych przez Narodowy Program Rozwoju Humanistyki Janusz S. Gruchała. Ale musimy pamiętać, że i na polskich uniwersytetach nie tak znowu dawne są czasy Łysenki, Makarenki i Żdanowa, a nigdy po 1989 roku nie zdekomunizowani wychowankowie tych ,,mistrzów" wychowali własnych uczniów, którzy znowu głośno dają do zrozumienia, że nie chcą poznawać świata, tylko go zmieniać.
 
W obecnym numerze polecamy Państwa uwadze analizę strategii rosyjskiej, pióra Łukasza Dryblaka i kontynuację naszej ankiety o kondycji polskich uniwersytetów. Gratulujemy Antoniemu Liberze otrzymania Orderu Orła Białego i z przyjemnością publikujemy Jego ważne przemówienie, wygłoszone z tej okazji podczas uroczystości w dniu 3 maja 2022 na Zamku Królewskim w Warszawie. Zachęcamy do przeczytania wierszy i zapoznania się z sylwetką Ivana Slavíka, którego prezentuje Andrzej Babuchowski. W ,,roku romantyzmu" witamy na naszych łamach Pawła Rojka, najlepszego znawcę związków filozofii Jana Pawła II z polskim mesjanizmem romantycznym. W stulecie urodzin przypominamy sylwetkę prof. Anny Pawełczyńskiej, piórami jej uczniów: Ryszarda Surmacza i Teresy Bochwic. Polecamy poezję i prozę numeru, bogaty dział recenzji, a także kolejny ,,List do Nieznajomego" Olgi Płaszczewskiej - tym razem łączący bogate reminiscencje ukraińskie z aktualnymi obserwacjami z prowadzonych przez Autorkę lekcji języka polskiego dla uchodźców.
 
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY
 
Zachęcamy do lektury i zapraszamy do naszej księgarni:
 
 

Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy podwójny 175-176 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 174 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Prenumerata dwumiesięcznika na rok 2024!

Nowy 173 numer dwumiesięcznika Arcana!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Dr. Pavi Kopetzky
23.09.2022 15:55
Tzw. Rosja Putina z kgb nie jest już dawno żadnym imperium /i nigdy nim nie była tak naprawdę, nawet jako ZSRR tow. Stalina/... jest mierna, słaba i chyli się nareszcie ku ostatecznemu upadkowi; zresztą na własne zbiorowe życzenie jak samobójstwo rozszerzone w chorobie depresyjnej czy schizofrenii. Za błędy, głupotę i ciemnotę trzeba płacić. Takie życie. Bez przebaczenia. Non RIP.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.