Nowy 155 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Bechta / de Benoist / Bernig / Binkowski / Black / Bolecki Capaldi / Chmielewski / Chodakiewicz / Chojnacki Chyczyński / Cristaudo / Carroll / Gabiś Girys-Czagowiec / Gizella / Godfrey-Howell / Gribben Gwiazda / Janowski / Kobierski / Kunicki / Morawiec Murphy / Nowak / Nowakowski / Paoletti / Płaszczewska Rembek / Scruton / Tyszka-Drozdowski / Urbanowski
28.10.2020 9:59

Od redakcji

 

Alain de Benoist w rozmowie z Krzysztofem Tyszką-Drozdowskim przedstawia bilans ruchu "żółtych kazmizelek" we Francji, buntu ludu francuskiego, który w poprzednich pokoleniach uzyskał status klasy średniej, a teraz - w epoce globalnego turbokapitalizmu, masowej imigracji i "technototalitaryzmu" - ten status utracił. W tym samym czasie Jörg Bernig ubolewa, że Niemcy zapominają o oświeceniowym dziedzictwie Lessinga i Kanta, którzy w XVIII stuleciu stworzyli przesłanki dla liberalnej transformacji społeczeństw europejskich, a obecnie sami stali się niestrawni dla liberalnych władz niemieckich pilnujących ideologicznej dyscypliny w marszu ku świetlanej przyszłości. Grupa anglosaskich filozofów i historyków, których głosy zebrał Zbigniew Janowski, opłakuje Rogera Scrutona i wspomina jego wielkie, samotne wołanie w obronie kultury postawionej w stan likwidacji przez rewolucję roku 1968.

Kiedy czyta się te głosy francuskie, niemieckie i angielskie, ciśnie się na myśl pytanie prof. Wojciecha Kunickiego: ,,skąd my to znamy"? Czyż sami, od lat, nie jesteśmy w Polsce częścią tego buntu garstki twórców i ludzi myślących przeciwko terrorowi progresywnej ideologii, która wyrosła z liberalizmu, wyciągając najdalsze konsekwencje z jego wyjściowych założeń, a zarazem tym założeniom zaprzeczając? Przecież "Arcana" były takim polskim salonem odrzuconych, o czym dobitnie przypomina rozmowa prof. Andrzeja Nowaka z Elżbietą Morawiec. Cieszymy się, że obecnie nasze pismo staje się miejscem spotkania ludzi o podobnych doświadczeniach zebranych w różnych, centralnych dla kultury Zachodu kręgach narodowych. Mamy nadzieję, że publikując ich głosy przyczyniamy się do tworzenia otwartej międzynarodówki obrońców zdrowego rozsądku, rozumu, dobrego smaku - i religii, na której te wszystkie błogosławieństwa cywilizacji zostały dla nas ufundowane.

(...) Tomasz Gabiś rozwija temat poziomu tłumaczeń z języków obcych na język polski. Ten upadek znajomości polszczyzny literackiej, galopujący w ostatnich dekadach - mimo popularności pogadanek prof. Miodka i okresowych nawrotów snobistycznego puryzmu językowego - jest skutkiem szerzonej w mediach pogardy dla wykształcenia opartego na wiedzy i oczytaniu. Czy jednak krytykując w wielu miejscach tego numeru współczesny upadek kultury zapisujemy się do klubu katastrofistów? Nie - bo rzeczowa krytyka jest pierwszym warunkiem dla przyszłego uzdrowienia sytuacji.

Zachęcamy także do lektury działu ,,Kanon", którego bohaterami są tym razem Józef Czapski i Stanisław Rembek, a także przypomniane przez Pawła Chojnackiego, poruszające opowiadanie Zygmunta Nowakowskiego ,,o nauce języków" - "Accent aigu".

Nasz dział historyczny wypełnia tym razem obszerny artykuł Mariusza Bechty i prof. Marka Jana Chodakiewicza o tym, jak pewien tragiczny epizod wojny polsko-bolszewickiej "ustawił" na wiele następnych lat formułę zagranicznych oskarżeń Polski o antysemityzm.

Gorąco polecamy Państwu lekturę wszystkich tekstów tego numeru!

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/203-arcana-nr-155.html

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy podwójny 175-176 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 174 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Prenumerata dwumiesięcznika na rok 2024!

Nowy 173 numer dwumiesięcznika Arcana!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.