Nowy 144 numer dwumiesięcznika ARCANA!

W numerze m.in. wywiad z Pawłem Lisickim, Artur Grabowski pisze o polityce kulturalnej, Marcin Sułkowski o Bośni i Hercegowinie, Marek Budzisz o Rosji Putina...
25.01.2019 15:40

Od redakcji:

Ostatni w roku 2018 numer zaczynamy ważnym głosem Artura Grabowskiego na temat obecnej polityki kulturalnej. Po trzech latach sprawowania rządów w kulturze ministra Piotra Glińskiego widać, że obok słusznego skupienia na polityce historycznej oraz powoływania nowych instytucji i muzeów, działaniom obecnego rządu w sferze kultury czegoś brakuje. Czego - o tym pisze Grabowski.

Szczególnie też polecamy Państwa uwadze wywiad z redaktorem naczelnym tygodnika ,,Do Rzeczy" Pawłem Lisickim, autorem wielu znakomitych książek i publikacji na temat religii w świecie współczesnym i kondycji Kościoła. Głosy docierające do nas z różnych stron coraz częściej uzasadniają obawę, że katolicyzm posoborowy podlega procesom podobnym do tych, jakie wcześniej zachwiały kościołami protestanckimi. Z kolei do dyskusji na tematy polityczno-ustrojowe prowokuje esej dr Macieja Zakrzewskiego o jednym z zapisów obecnej Konstytucji RP.

Kilka artykułów dotyczy problematyki rosyjskiej. Z warsztatu historyka pochodzi studium prof. Stanisława Wiecha o rosyjskich planach z lat I wojny światowej, stworzenia nowego państwa polskiego pod rosyjskim protektoratem - w oparciu o polską prasę, która miała być organizowana pod kierunkiem rosyjskiego wywiadu i która miała służyć jego celom. Wiele daje do myślenia zestawienie źródeł zbadanych przez prof. Wiecha z omówieniem ideologii współczesnych środowisk w Polsce, dla których głównym kryterium oceny polityki polskiej jest jej zgodność z interesem rosyjskim, o czym pisze Jerzy Zagończyk.

W numerze nie brakuje też stałego tematu ,,Europy narodów". Piszą tu Marek Baterowicz o Hiszpanii i Marcin Sułkowski o Bośni i Hercegowinie, a Piotr Kosmala informuje o międzywojennych planach politycznej integracji Europy. Tematykę polonijną reprezentuje sylwetka prof. Wojciecha Rostafińskiego, pióra dr hab. Piotra Kardeli. Zachęcamy też do lektury naszych stałych rubryk oraz bogatego działu poezji, recenzji i omówień.

Zapraszamy do lektury!

 

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/155-arcana-nr-144.html


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy podwójny 175-176 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 174 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Prenumerata dwumiesięcznika na rok 2024!

Nowy 173 numer dwumiesięcznika Arcana!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.