Nowy 141 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem naszego pisma.
23.06.2018 14:34

Ramy problemowe ,,Arcanów" wyznaczone są tym razem przez geopolitykę - zarówno współczesną i wybiegającą w przyszłość (artykuł Marka Budzisza), jak i nie mniej aktualną, ale sięgającą do bliższej i dalszej przeszłości. Aktualne wnioski nasuwa zwycięstwo Zachodu nad imperium sowieckim z lat 80. XX wieku, oświetlane przez prof. Andrzeja Nowaka w jego pochodzącym z 1991 roku wywiadzie ze zmarłym niedawno prof. Richardem Pipesem. Równie inspirujące jest nowe spojrzenie prof. Marka Kornata na przesłanki polityczne dyplomacji prowadzonej przez Romana Dmowskiego w okresie I wojny światowej.

 

W podobnych jak dawniej, pomimo upływu czasu, ramach geopolitycznych funkcjonuje polska polityka - a także kultura. Łatwiej jednak zmienić ustrój polityczny i gospodarczy, niż kształtowane kilkadziesiąt lat temu (a czasem trwające jeszcze dłużej) sposoby myślenia. Bardzo polecamy z tego powodu esej dr Andrzeja Wadasa o Szekspirze i protestanckiej rewolucji w Anglii jego czasów. Interesujące pokrewieństwo duchowe pomiędzy Zbigniewem Herbertem i współczesnym mu poetą czeskim, Janem Zahradnickiem ukazują Josef Mlejnek i Andrzej Babuchowski.

 

Nieprzedawnione sprawy niemieckiej świadomości historycznej powracają dzięki źródłowemu studium dr Andrzeja Madeli o powojennej ,,debacie fischerowskiej" w RFN.

 

Zachęcamy też do lektury opowiadań Ryszarda Kołodzieja, wierszy Leszka Elektorowicza, ks. Janusza Adama Kobierskiego i innych drukowanych w tym numerze poetów i krytyków. Jak zwykle ciekawy, a wyjątkowo obszerny i zróżnicowany tematycznie jest też dział recenzji.

Zapraszamy do lektury!

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/dwumiesiecznik/138-arcana-nr-141.html

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy podwójny 175-176 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 174 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Prenumerata dwumiesięcznika na rok 2024!

Nowy 173 numer dwumiesięcznika Arcana!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.