NATO wzywa Rosję do unormowania stosunków z Gruzją

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego, Anders Fogh Rasmussen, w specjalnym oświadczeniu wezwał Rosję do wycofania się z aktu uznania niepodległości dwóch separatystycznych republik – Osetii Południowej i Abchazji.
03.10.2013 9:24

Rasmussen wyraził zaniepokojenie działaniami Kremla w Osetii Południowej i Abchazji, zwłaszcza zaś budowy posterunków granicznych i umocnienia linii demarkacyjnej pomiędzy obydwoma republikami a terytorium Gruzji właściwej.

Sekretarz generalny wezwał Moskwę do usunięcia posterunków, które w jego ocenie mają negatywny wpływ na życie obywateli gruzińskich tak w republikach, jak i na terytorium podległym Tbilisi. „Budowa posterunków jest sprzeczna z międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji i nie przyczynia do pokojowego rozwiązania konfliktu” – podkreślił Rasmussen.

Moskwa uznała niepodległość obydwu separatystycznych republik po wojnie z Gruzją, która miała miejsce w sierpniu 2008 r. Od tego czasu Rosja realizuje politykę zdominowania Abchazji i Osetii Południowej, przede wszystkim poprzez budowę rosyjskich baz wojskowych i aktywność jednostek Służby Granicznej FSB na terytorium abchaskim i osetyńskim.

Źródło: rferl.org

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.