Nareszcie polska poezja znalazła swoje miejsce w audiobookach

Wielki projekt nagrania najważniejszych utworów poetyckich nabiera rozpędu. Ponad 60 tekstów jest już dostępnych w serwisie youtube, czytanych przez profesjonalnych aktorów. W przygotowaniu jest kolejnych kilkadziesiąt wierszy!
26.12.2015 11:09

IDEA

Celem projektu jest przypomnienie wybitnych tekstów poetyckich, które wpłynęły na kształt polskiej kultury i świadomość kolejnych pokoleń Polaków. W odpowiedzi na zanikający kontakt współczesnego odbiorcy z kanonem literackim, pragniemy przynieść każdemu Polakowi, a szczególnie kształcącej się młodzieży najcelniejsze utwory poetyckie zaprezentowane w formie nagrań głosowych wraz z dołączonym tekstem. Wierzymy, że mistrzowskie interpretacje w wykonaniu wybitnych polskich aktorów ułatwią odbiór nawet tych teksów, od których oddzielają nas wieki.

Pragniemy systematycznie dodawać kolejne nagrania, by w ciągu najbliższych lat przynieść miłośnikom literatury i myśli ojczystej korpus najistotniejszych dzieł poezji polskiej. Wszystkich, którzy chcieliby nas w tych wysiłkach wesprzeć, zachęcamy do współpracy.

 

 

 WYSŁUCHAJ MICKIEWICZOWSKIEJ ŚWITEZIANKI. KLIKNIJ TUTAJ

 

DZIAŁANIA

Nasz projekt jest unikatowy, nie ma nic wspólnego z bezrefleksyjnym nagrywaniem  audiobooków. To szereg działań, których celem jest przybliżenie odbiorcom najcelniejszych tekstów rodzimej literatury, w tym:

1. Warsztaty z uznanymi aktorami i historykami literatury, w czasie których każdy wiersz zostaje poddany pogłębionej analizie, mającej na celu wydobycie jego nieprzemijającego sensu.

2. Nagrania w profesjonalnym studio, gdzie mistrzowskie interpretacje wybranych poematów zostają zarejestrowane i opracowane przez akustyków.

3. Uzupełnienie nagrań o grafikę i teksty, które razem wzięte stworzą kilkuminutowy film.    

4. Publikacja nagrań w naszym kanale w serwisie YouTube oraz na stronach internetowych projektu poematztekstem.pl oraz polska-poezja.pl, umożliwienie osobom z całego świata darmowego dostępu do stworzonych nagrań.

5. Organizacja wydarzeń kulturalnych związanych z promocją oraz rozwojem projektu, publiczna prezentacja nagrań, warsztaty z uczniami i studentami poświęcone poezji.

 

GŁOSY

 

Bożena Adamek – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Występowała w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, Teatrze STU, Teatrze Bagatela i spektaklach Teatru Telewizji. Od 1986 r. związana jest z Teatrem im. Słowackiego w Krakowie. Wielu widzom znana jest także z filmów i seriali takich jak choćby „Sanatorium pod klepsydrą”, „Królowa Bona” czy „Rozmowa z człowiekiem z szafy”.

 

Tadeusz Zięba – absolwent krakowskiej PWST. Od 1977 r. w zespole Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Występował gościnnie w spektaklach muzycznych i w musicalach na scenach: Teatru STU i Teatru Ludowego w Krakowie, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Gliwickiego Teatru Muzycznego, Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Przez wiele lat współpracował z Radiem Kraków, występując w audycjach poetyckich i dokumentalnych oraz w teatrze radiowym. W swoim dorobku ma też role w Teatrze Telewizji i w programach rozrywkowych Telewizji Kraków.

 

FUNDUSZE

Fundacja im. Maurycego Mochnackiego jest niezależną inicjatywą społeczną w służbie literatury i kultury polskiej, dbającą o zachowanie i twórczy rozwój polskiego dziedzictwa literackiego i artystycznego. Fundacja nie prowadzi działalności komercyjnej. Wszystkie nagrane wiersze, które za pośrednictwem serwisu YouTube można bezpłatnie odsłuchiwać i udostępniać, są wynikiem ofiarności darczyńców.Tylko dzięki dalszemu wsparciu instytucji, firm i osób prywatnych będziemy mogli w dalszym ciągu realizować naszą misję.

 

Każdy z Państwa może pomóc nam w tym dziele, wystarczy dokonać wpłaty na konto:

61 1090 2590 0000 0001 2274 4930 (Bank Zachodni WBK S. A.)

z dopiskiem "Polska poezja".

 

 

E-mail: fundacja@mochnacki.org                                                Telefon: 695 827 426


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy podwójny 175-176 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 174 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Prenumerata dwumiesięcznika na rok 2024!

Nowy 173 numer dwumiesięcznika Arcana!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.