Moskwa: kolejny dzień nacjonalistycznych rozruchów

W okolicach stacji metra „Prażskaja”, na południu rosyjskiej stolicy, doszło do starć pomiędzy nacjonalistami a oddziałami policji. Funkcjonariusze aresztowali około pięćdziesięciu osób.
16.10.2013 9:07

Akcja nacjonalistów, na którą nie uzyskali zgody władz, odbyła się pod hasłem „Nasza odpowiedź na Kurban-bajram” (muzułmańskie Święto Ofiarowania) i była wymierzona przeciwko imigrantom z Kaukazu i Azji Środkowej. Podczas interwencji policji doszło do oporu ze strony młodych ludzi, biorących udział w proteście, w związku z czym ucierpieli postronni mieszkańcy miasta – ponieważ do starć doszło w okolicach jednej z kluczowych dróg w tej okolicy część przejeżdżających samochodów została obrzucona petardami. Władze zdecydowały się na zamknięcie okolicznych targowisk, gdzie handlem zajmują się przede wszystkim imigranci z muzułmańskich republik obszaru postsowieckiego.

Wobec tego nacjonaliści próbowali sformować kolumnę marszową i udać się do Zachodniego Biriuliewa, gdzie kilka dni wcześniej doszło do zamieszek w związku ze śmiercią Jegora Szczerbakowa, zabitego najprawdopodobniej przez migranta z Kaukazu. Zgodnie z interpretacją władz miasta, którą przedstawił zastępca mera Moskwy ds. bezpieczeństwa Aleksander Gorbienko, protestów w Zachodnim Biriuliewie nie można uznać za oddolną inicjatywę lokalnej społeczności. Władze w roli inspiratorów zamieszek widzą rosyjskie organizacja nacjonalistyczne.

Źródło: regnum.ru

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.