Litwa: co dalej z elektrownią jądrową w Ignalinie?

Porozumienie z Unią Europejską z 2005 roku zakładało zamknięcie reaktorów jądrowych typu czarnobylskiego, jednak rząd Litwy spodziewał się otrzymać na ten cel trzykrotnie większe pieniądze.

24.10.2011 16:45

Koszta oszacowano na 800 milionów euro, gdy zaś Bruksela może dać tylko 270 milionów. Portal regnum.ru odnotowuje, że minister energetyki Litwy Arvydas Sekmokas niedawno wrócił z negocjacji w Brukseli i wyraził niezadowolenie z powodów planów finansowania likwidacji starych reaktorów. Likwidacja elektrowni z jej sowiecką technologią była warunkiem przystąpienia Litwy do Unii Europejskiej. Sama elektrownia zapewniała stosunkową niezależnośc energetyczną nadbałtyckiego państwa i jej likwidacja przyczyni się prawdopodobnie do wzrostu cen energii oraz uzależnienia od… Rosji. Tymczasem w Obwodzie Kaliningradzkim coraz wyraźniejszych kształtów nabierają plany budowy rosyjskiej elektrowni atomowej.

 

Źródło: regnum.ru

(JAM)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.