Krótka relacja z Jubileuszu ARCANÓW

W 1994 r. wydawnictwo, w rok później Dwumiesięcznik ARCANA, a potem już 126 numerów pisma, 120 książek historycznych, literatura, poezja i niejedna dyskusja, która wstrząsnęła intelektualnymi kręgami współczesnej Polski. To tylko próbka refleksji z ponad dwóch dekad istnienia krakowskiego środowiska konserwatywnego.
24.03.2016 1:42

Dwunastego marca 2016 r. w Klubie Dziennikarza pod Gruszką na ul. Szczepańskiej 1 w Krakowie odbył się uroczysty Jubileusz 20-lecia Arcanów. Oprócz krakowskich redaktorów i przyjaciół Dwumiesięcznika na spotkanie przybyli też prof. Włodzimierz Bolecki i red. Teresa Bochwic, współpracujący ze środowiskiem jeszcze w czasach „Arki”. Profesor Krzysztof Szczerski przybył w podwójnej roli – jako redaktor naczelny pisma w latach 2012-2014 raz jako sekretarz stanu, któremu towarzyszył podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

Na oficjalnej części uroczystości przemawiali twórcy periodyku i wydawnictwa: prezes Zuzanna Dawidowicz, prof. Andrzej Waśko oraz prof. Andrzej Nowak. Głos zabrał także Wojciech Kolarski. „Nie byłoby tego zwycięstwa kosnerwatystów w Polsce, gdyby nie takie środowiska jak Arcana” – wspomniał prezydencki minister i dodał – „ja sam wychowałem się na lekturze Dwumiesięcznika”. Założyciele pisma wspominali nie tylko trudności polityczne z jakimi się spotykali na początku „Arcanowej” drogi, prób zdeprecjonowania naukowców skupionych wokół Dwumiesięcznika ze strony establishmentu, jak to miało miejsce np. w przypadku profesora Wiesława Szymańskiego za jego książkę „Uroki dworu”, ale też prozaiczne zmagania z dostosowaniem pierwszego lokalu do użytku czy technicznych trudów składania pierwszych numerów. Nie zabrakło i opowieści o tych najbardziej doniosłych chwilach, jak otrzymanie listu od Ojca Świętego Jana Pawła II, czy publikacji najgłośniejszych książek: „Nadberezyńców” Floriana Czarnyszewicza, „Pamiętników” Henryka Ciecierskiego czy biografii Lecha Wałęsy autorstwa Pawła Zyzaka.

Spotkanie „Arcanów” uświetnił swoim koncertem Leszek Długosz.

Na koniec nastąpiła projekcja filmu dokumentalnego autorstwa Adama i Pawła Zechentera oraz Jakuba Maciejewskiego, w którym o historii środowiska wypowiadali się autorzy i redaktorzy: Maciej Urbanowski, Andrzej Waśko, Leszek Długosz, Zuzanna Dawidowicz, Elżbieta Morawiec, Bogdan Gancarz, Krzysztof Koehler, senior Arcanowego rodu poeta Leszek Elektorowicz, Jan Prokop, Henryk Głębocki, Irena Smorąg, Piotr Rosa, Jerzy Gizella, Krzysztof Szczerski. Pokazem filmowym zakończyła się część oficjalna Jubileuszu, który przeniósł się na wystawny bankiet uginających się od poczęstunków stołów w redakcji wydawnictwa na ul. Dunajewskiego 6.

 

Na uroczystościach były obecne także media, m.in. Telewizja Polska, która wyemitowała materiał o Arcanach w Kronice Dnia (od 9 minuty): http://krakow.tvp.pl/24407067/12-iii-2016-godz-1830 .

Film poświęcony historii Arcanów będzie w czerwcu 2016 roku udostępniony także Czytelnikom i sympatykom naszego środowiska.

 

_fot8434_512

 

_fot8447_512

 

_fot8450_2200

 

_fot8453_512

 

_fot8455_512

 

_fot8426_2200

 

 

(JAM)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy podwójny 175-176 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 174 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Prenumerata dwumiesięcznika na rok 2024!

Nowy 173 numer dwumiesięcznika Arcana!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.