Kreml chce mieć „swoje NATO”

Dziennikarze „Kommiersanta” przeanalizowali ostatnie działania Rosji, zmierzającej do zreformowania Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

08.11.2011 9:26

W skład OUZB wchodzą: Rosja, Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgizja, Tadżykistan, Uzbekistan. Po przyjęciu w 2008 r. postulatu wprowadzenia wspólnych sił szybkiego reagowania, obecnie trwają prace nad ustaleniami dotyczącymi lepszej koordynacji poczynań zagranicznych oraz stworzenia mechanizmów ustalania jednego stanowiska wszystkich krajów wobec kryzysów międzynarodowych. Według dziennikarzy „Kommiersanta” celem obecnej reformy jest doprowadzenie do sytuacji, w której poszczególne państwa-członkowie układu będą „mówić jednym głosem, tak jak jest w przypadku NATO, UE i innych wpływowych organizacji międzynarodowych”.

Niemniej ważne dla Kremla byłoby uznanie OUBZ za organizację równorzędną przez przedstawicieli NATO. „Oni wiele tracą na braku zbliżenia z nami, szczególnie w kontekście niedalekiego (w 2014 r.) wycofania Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) z Afganistanu. Jesteśmy gotowi do współpracy z NATO, ale przeciwdziała temu Waszyngton” – powiedział przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy OUBZ Igor Liakin-Frołow.

Niestety, nie wszystkie kraje należące do organizacji podzielają ambicje Rosji. I tak Uzbekistan (który już raz wystąpił z OUBZ w 1999 r.) odmówił podpisania dokumentu dotyczącego „działania wspólnego”, zastrzegając sobie prawo do podejmowania oddzielnej decyzji w każdym przypadku wspólnych działań w ramach polityki zagranicznej Układu.

 

Źródło: pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.