Kijów szuka alternatywnych źródeł dostaw gazu i ropy

Według premiera Azarowa Rosja nie daje Ukrainie wyboru – Kijów będzie musiał podjąć działania w celu dywersyfikacji źródeł surowców energetycznych. 

14.02.2012 9:33

Podczas spotkania ze studentami i pracownikami Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze 10 lutego, Mykoła Azarow przedstawił perspektywy związane z alternatywnymi źródłami dostaw surowców. Premier potwierdził m.in. że Kijów już teraz pracuje nad wdrożeniem kilku projektów, które uniezależnią Ukrainę od Rosji. Azarow nie ukrywał też, że liczył na bardziej pojednawczą strategię ze strony Moskwy i Gazpromu. Zawiódł się jednak. „Jeśli cena rosyjskiego gazu i ropy utrzyma się na obecnym poziomie, będziemy zmuszeni do ograniczenia zakupów tych strategicznie istotnych surowców od naszych rosyjskich partnerów” – ostrzegł premier.

To nie pierwsza informacja o nowej ukraińskiej polityce energetycznej w ostatnim czasie. Na początku stycznia szef ukraińskiego Ministerstwa Paliw i Energetyki, Jurij Bojko, stwierdził, że Ukraina jest w stanie zmniejszyć do połowy swoje zapotrzebowanie na rosyjski gaz. Kijów zamierza zastąpić drogi gaz z Rosji produkcją energii z węgla, który uzyskiwany jest z ukraińskich kopalni. Jurij Bojko poinformował, że od 1 stycznia Ukraińcy ustalili miary odbioru gazu na poziomie 27 miliardów metrów sześciennych. Dziennikarze zapytali Jurija Bojkę, jak decyzja rządu wpłynie na stosunki z Rosją i czy nie oznacza ona, że Ukraina przestanie przestrzegać podpisanych umów na dostawy gazu. Minister odpowiedział, że Kijów będzie kupował rosyjski surowiec „tak długo, jak będzie to konieczne dla naszej gospodarki”. Dodał również, że ma nadzieję, że Kreml będzie chciał rozwiązać wszelkie wątpliwości „w cywilizowany sposób”. Warto dodać, że Ukraińcy zamierzają zbudować nowy terminal do dekompresji gazu, co pozwoli na przyjmowanie dostaw tego surowca z Azerbejdżanu.

 

Źródło: pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.