Kazachstan: chcieli zabić prezydenta Nazarbajewa?

Władze w Astanie oświadczyły, że siły bezpieczeństwa unieszkodliwiły grupę, która planowała serię zamachów terrorystycznych w Kazachstanie. 

30.03.2012 14:04

Według śledczych grupa związana była ze znanym finansistą Muchtarem Abliazowem, jednym z czołowych przeciwników prezydenta Nursułtana Nazarbajewa. Abliazow przebywa na emigracji. Wśród wymienionych jako „spiskowcy” znaleźli się również szef ochrony Abliazowa Aleksander Pawłow oraz lider jednej z niezarejestrowanych partii politycznych (Algha – Naprzód) Muratbek Ketebajew. Według kazachskich służb grupa miała zamiar przeprowadzić ataki 24 marca. Celem byłaby Astana, przede wszystkim budynki rządowe, ale także miejsca wypoczynku mieszkańców stolicy.

Przedstawiciele Algha energicznie odpierają zarzuty. Twierdzą, że jest to kolejna próba zdyskredytowania ich ugrupowania przez Narodowy Komitet Bezpieczeństwa, następcę KGB. Algha jest jedną z tych partii, której członkowie najgłośniej krytykują rządy Nazarbajewa. Odmawia się jej rejestracji od 2001 r., kiedy to powstała po secesji z Demokratycznego Wyboru Kazachstanu, zakładanego przez Abliazowa. Przywódca Algha Władimir Kozłow został aresztowany w styczniu 2012 r. za „podżeganie do nienawiści społecznej”. Jego wina polegała na tym, że odwiedził Żangaozen, miasto w którym w grudniu 2011 r. doszło do masakry manifestantów przez policję. Zginęło wtedy szesnaście osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Abliazow był ministrem ds. energetyki, przemysłu i handlu w jednym z rządów Nazarbajewa. W lipcu 2002 r. zostało oskarżony o „nadużywanie służbowych uprawnień” i skazany na sześć lat więzienia. Wyszedł jednak po dziesięciu miesiącach pod warunkiem, że zrezygnuje z jakiejkolwiek działalności politycznej. Abliazow wyjechał do Moskwy, a w 2005 r. został prezesem banku BTA w Kazachstanie. W 2009 r., w związku z oskarżeniami wobec BTA i zajęciu jego mienia przez władze, Abliazowa uciekł z Kazachstanu. Po dotarciu do Londynu, brytyjskie władze, na prośbę Astany, rozpoczęły śledztwo przeciwko niemu. Ostatecznie Abliazow uciekł z Wielkiej Brytanii, a miejsce jego obecnego pobytu nie jest znane.

 

Źródło: rferl.org

(LS, BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.