Kaukaz: coraz niebezpieczniej

Do dużych zamachów doszło w Dagestanie i Inguszetii. Mniejszy incydent miał miejsce w Kabardyno-Bałkarii.
21.05.2013 14:57

20 maja doszło do podwójnego wybuchu pod budynkiem Federalnej Służby Komorników Sądowych w Machaczkale. Pierwsza eksplozja miała miejsce około godziny 15.15. Po kwadransie, kiedy pojawiła się policja i inne służby ratownicze, doszło do kolejnego wybuchu. Łącznie w zamachu zginęły cztery osoby – dwóch policjantów i dwóch komorników. Czterdzieści cztery osoby są ranne – część na tyle poważnie, że władze wysłały po nie samolot transportowy by przewiózł je do specjalistycznych klinik w Moskwie. To czwarty tzw. podwójny zamach w Dagestanie od początku 2012 r. (wcześniej – w styczniu i maju 2012 r. w Machaczkale oraz w listopadzie 2012 r. w Szamilkale). Metoda ta polega na wywołaniu eksplozji, która ma spowodować przybycie służb bezpieczeństwa i funkcjonariuszy na miejsce zdarzenia. Wtedy bojownicy detonują kolejny ładunek – w ten sposób ich celem są przede wszystkim przedstawiciele władz, a nie ludność cywilna.

Do zamachu samobójczego na funkcjonariuszy państwowych doszło trzy dni wcześniej w Inguszetii. W stanicy Ordżonikidzewskiej wysadził się trzydziestodwuletni Said-Husejn Atnazow. Rannych zostało trzynastu funkcjonariuszy miejscowych organów ścigania.

Rosjanie, czy też służący w rosyjskiej policji czy wojsku mieszkańcy Kaukazu, nie mogą spać spokojnie także w Kabardyno-Bałkarii. Dwudziestego maja zginął tam żołnierz Wojsk Wewnętrznych MSW Rosji. Wojskowy został zabity pod swoim domem w miejscowości Dugułubgej – na ulicy Czterystulecia (odnoszącej się do „zjednoczenia” z Rosją).

Działania bojowników nie pozostają bez odpowiedzi. W Nazraniu, byłej stolicy Inguszetii, wprowadzono stan wyjątkowy. W wyniku starć pomiędzy rosyjskimi funkcjonariuszami a powstańcami zginęło dwóch bojowników.

Źródło: kavkaz-uzel.ru

(Błażej Cecota)

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.