Euromajdan przetrwał nocny szturm

Wolni Ukraińcy wybrali taktykę biernej obrony – nie podejmowali walki tylko spowalniali szturm Berkutu – specjalnych oddziałów milicji ukraińskiej. Metoda okazała się skuteczna.
11.12.2013 12:03

Aż 10 tys. uzbrojonych funkcjonariuszy Berkutu i innych służb brało udział w szturmie z 10 na 11 grudnia 2013 r. na Ukraińców protestujących w Kijowie. Mimo zajmowania kolejnych sektorów sedno protestu, a więc rzesze ludzi zgromadzone pod sceną i nieprzerwanie uczestniczące w wiecu, nadal trwa. Według różnych doniesień do szpitala trafiło 30 osób, w tym 9 funkcjonariuszy. Główne obrażenia to złamane żebra, pobicia. Od rana na Euromajdanie ponownie zaczęli pojawiać się ludzie, a więc przetrzymanie nocnego oblężenia umożliwiło trwanie protestu.

Agresja władzy w Kijowie wywołała pewne reakcje na Zachodzie. Wiceprezydent USA Joe Biden wezwał Wiktora Janukowycza do rozmów z opozycją. Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton swój sprzeciw wyraziła dużo łagodniej, stwierdzając że takie incydenty mogą utrudnić proces rozwiązywania sporu.

Prawdopodobnie władza nie zamierzała rozprawić się ostatecznie z protestującymi, z jednej strony obawiając się reakcji społecznej oraz reakcji Zachodu, ale także dlatego, że nadchodzące święta Bożego Narodzenia (w świecie katolickim i protestanckim), ciężka zima, a później święta w obrządku prawosławnym wystarczą aby wyczerpać potencjał protestacyjny.

Źródło: svpressa.ru, kasparov.ru

(JAM)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.