ARCANA 122: nowe zadania dla prezydenta

Rok 2015 i wiek XXI stawia przed przywódcami Zachodu nowe zadania. Wojny informacyjne, ochrona wartości narodowych z jednej strony, globalna dynamika z drugiej - jakie działania powinni podejmować prezydenci, by w nowoczesny sposób bronić interesów własnego kraju - to tylko niektóre zagadnienia najnowszego numeru Arcanów.
08.05.2015 13:20

Jednak wiosenny numer pisma otwiera tekst, jakiego w Arcanach dawno nie było. Manifest Redaktora Naczelnego wyznacza cele i zadania, jakie Arcana wezmą na siebie na najbliższe lata. Oto fragment Wstępu do najnowszego numeru:

 

Przyzwyczajeni do wykonywania poleceń na niskich szczeblach zarządzania i wąskich poletkach kompetencji staliśmy się wręcz narodem „fachowców”, robiących to co do nich należy i nie zawracających sobie głowy sprawami publicznymi. Taka specjalizacja, która nie wychodzi poza granice działalności zawodowej, wrastając w mentalność i nawyki społeczne, jest jednak zjawiskiem szkodliwym dla rozwoju i funkcjonowania demokracji. Uprawianiem własnego ogródka Polacy zbyt często rozgrzeszają się z pasywności obywatelskiej i z braku kompetencji w ocenie spraw publicznych. Tymczasem wolny i demokratycznie rządzący się naród nie może sobie pozwolić na masową niekompetencję polityczną i wyspecjalizowanie w sprawowaniu władzy tylko wąskiej kasty polityczno-urzędniczej, bo wtedy demokracja przekształca się w „kratokrację”, o której pisaliśmy w poprzednim numerze.zajrzyjdoksiegarni_120

Dlatego „Arcana” nigdy nie były lekturą dla wąskich specjalistów, i nigdy nie staną się pismem branżowym (historycznym, literackim, politycznym, itp.). Na przyszłość zachowamy wszystkie dotychczasowe działy pisma i będziemy się starać o ich proporcjonalną równowagę, ponieważ zawsze byliśmy i chcemy być na przyszłość pismem dla ludzi o szerokich horyzontach, właściwych dla grupy, którą była niegdyś polska inteligencja. Owszem, być może wydawało się nam, że Polacy dzięki kapitalizmowi staną się narodem dumnym, bogatym, identyfikującym się z własnym państwem, tak jak to ma miejsce w krajach anglosaskich, których siła opiera się na profesjonalistach i klasie średniej. Ale w wyniku przemian ostatniego ćwierćwiecza bynajmniej nie staliśmy się jako społeczeństwo bogaci. Zamiast klasy średniej mamy płytki dobrobyt na kredyt we frankach szwajcarskich i miliony, których nie stać nawet na wzięcie pożyczki w banku. Zamiast klasy średniej mamy płytki dobrobyt na kredyt we frankach szwajcarskich i miliony, których nie stać nawet na wzięcie pożyczki w banku Bilans rozwoju społecznego po roku 1989 jest więc taki, że koniecznością wydaje się odbudowanie etosu polskiej inteligencji, zwłaszcza w możliwie szerokiej części młodego pokolenia. Na tym zadaniu powinny się obecnie skupić patriotyczne środowiska opiniotwórcze i wolne media zaś „Arcana” do tego dzieła będą się starały przyłożyć rękę swoimi kolejnymi numerami.

W tym numerze kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta RP, pan Andrzej Duda prezentuje swoją wizję nowej integracji Polaków i naprawy struktur państwa pozostającego w rękach kratokracji. Tłem dla tego programu jest porównawcza refleksja trójki autorów (Koronacki, Waszewski, Miszalski) nad historią i współczesnością systemów prezydenckich wchłanianych dziś przez rzeczywistość mass-mediów. Blok Polska i świat uzupełniają syntetyczne artykuły Wojciecha Muchy Polska wobec wojny na Wschodzie oraz Barbary Fedyszak-Radziejowskiej o sukcesie polskich ruchów obrony życia.

W dziale historycznym zestawiamy artykuły Filipa Musiała i Andrzeja Madeli o powojennej dekadzie w Polsce i w Niemczech. Podczas gdy w polskich lasach dobijano „żołnierzy wyklętych”, w Niemczech w cieniu procesu norymberskiego i denazyfikacji zachodni alianci po cichu uwalniali Niemców, swoich nowych sojuszników, od odpowiedzialności za zbrodnie w czasie wojny popełnione na Wschodzie. Tak powstawały warunki, w których możliwe było (i jest) fałszujące historię przerzucanie na Polaków winy za Holokaust.

W dziale literackim prezentujemy twórczość Wojciecha Chmielewskiego, którego proza zawierająca realistyczne sceny z życia pokolenia III RP jest wyjątkowo przenikliwym i wiarygodnym świadectwem naszej współczesności. Ponadto polecamy szkic prof. Nowosielskiego o Miłoszu, zawsze aktualną refleksję nad retoryką, którą na przykładzie Gorgiasza snuje prof. Marek Hermann oraz szkic rocznicowy Jana Parysa przypominający myśl i sylwetkę o. Józefa Marii Bocheńskiego. Kto zajrzy do artykułów z działu Forum przekona się, że na deser i tym razem zostawiliśmy czytelnikom coś naprawdę dobrego. 

 

 

Arcana nr 122 (2015/2)

Spis treści:

 

Andrzej Waśko – Kultura i polityczny manicheizm

 

Rozmowa „Arcanów”

Andrzej Duda – Odtworzyć wspólnotę Polaków. Z kandydatem na prezydenta RP  rozmawia Krzysztof Szczerski 

 

Polska i świat: Prezydentura – przywództwo narodowe w medialnym cyrku

Jan Waszewski – Prezydenci Rzeczpospolitej na wojnie… cyfrowej

Jacek Koronacki – Wybory prezydenckie w USA

Marian Miszalski – Prezydentura nad Sekwaną: dekadencja i brak elegancji?

Wojciech Mucha - Polska wobec wojny na Wschodzie

Barbara Fedyszak-Radziejowska – Spór o ludzkie życie wciąż trwa

 

Leszek Długosz – Piąta wiosna

 

Patrząc wstecz: Powojenna dekada w Polsce i w Niemczech

Filip Musiał – Żołnierze Wyklęci – historia i współczesność

Andrzej Madela, W cieniu Norymbergi. Niemcy Zachodnie lat 1945-1955 wobec denazyfikacji

 

Piotr Korczak – Popołudnie z Ogniem

 

Otwarte teksty: Wojciech Chmielewski

Wojciech Chmielewski – Belweder gryzie w rękę (fragment)

Zawsze zostawiam swoim bohaterom furtkę nadziei –  z Wojciechem Chmielewskim rozmawiają Anna Czartoryska-Sziler i Dariusz Kawa

Kazimierz Nowosielski – Raz tak, raz siak. Czesława Miłosza kłopoty z Chrystusem

Stefan Türschmid – Wspomnienie o Wilhelmie Türschmidzie

 

Kanon

Marek Hermann – Gorgiasz – sycylijski czarodziej słowa

Jan Parys, Nauka i wiara. Na 20. rocznicę śmierci Józefa M. Bocheńskiego

 

Recenzje

Tomasz Tisończyk – Siła w słabości się doskonali

Jerzy Gizella – Kresy przed potopem sowieckim (Proza Michała K. Pawlikowskiego)

Jan Owczarek – Sens polskiej wolności

Dorota Heck – Nowe kryteria

Andrzej Nowak – Wnuk na pustyni

Sebastian Drabik, Historia sowieckiej kolonii. Polska w latach 1945-1989

 

Forum

Tomasz Gabiś – Filozofowie za czy przeciw Europie: Lèvinas, Derrida, Heidegger, Guzzoni

Kazimierz Dadak – „Tragedii greckiej” ciąg dalszy

Elżbieta Morawiec – Szkoła Grossa i wyklęta Polska

Sprostowanie


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy podwójny 175-176 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 174 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Prenumerata dwumiesięcznika na rok 2024!

Nowy 173 numer dwumiesięcznika Arcana!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Lucyna
03.07.2015 20:40
W szkolnictwie wyższym pilnym zadaniem jest przywrócenie autonomii uniwersytetom, a odrzucenie gorsetu Krajowych Ram Kwalifikacji. Trzeba dopuścić do istnienia bardzo nielicznych grup (nawet od 3 osób) studenckich, aby rozwijać różnorodność zainteresowań badawczych. Ufać ludziom, ich powadze, a nie procedurom. Szanować ludzi nauki.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.