ARCANA 108: Wstęp – i pożegnanie

Prezentujemy wstęp 108 numeru Dwumiesięcznika ARCANA, autorstwa dwóch redaktorów pisma, profesorów: Andrzeja Nowaka i Macieja Urbanowskiego:

04.12.2012 13:10

„Arcana” kończą właśnie 18 lat. To wiek umownie przyjmowany jako próg dojrzałości. Tę zaś mierzy czas i gotowość do odejścia.

„Arcana” chyba już dojrzały. Znalazły swoje dobre miejsce w pejzażu polskiej refleksji nad kulturą, historią, polityką. Powinny teraz to miejsce poszerzać. Powinny szukać nowych Czytelników, nie roniąc żadnego z tych, których dotąd pozyskały. Do tego potrzebna jest zmiana w redakcyjnej sztafecie.

Z przyjemnością ogłaszamy, że do naszej redakcji dołączył profesor Krzysztof Szczerski, znakomity politolog i polityk-praktyk, który wraz z Janem Filipem Staniłką, a także pozostającymi w redakcyjnym zespole profesorem Henrykiem Głębockim i Bogdanem Gancarzem – filarami historycznej strony „Arcanów” – będzie prowadził nasze pismo dalej. Wspierać ich będą nasi najmłodsi współpracownicy, twórcy Portalu Arcana, Jakub Maciejewski i Adam Zechenter. Z oryginalnego składu zespołu, który podpisywał w końcu 1994 roku 1 numer dwumiesięcznika do druku, pozostaje Prezes Wydawnictwa, Zuzanna Dawidowicz, niezmienna gwarantka trwałości naszych przedsięwzięć.

My, niżej podpisani, odchodzimy do drugiego szeregu. Żegnamy się z naszym pismem jako redaktorzy. Chcemy mu towarzyszyć nadal jako autorzy. To jest zatem nasz ostatni numer.

Wraz z nami odchodzi także z redakcji profesor Wiesław Paweł Szymański, od wielu miesięcy już ze względu na stan zdrowia nie mogący w pełni uczestniczyć w pracach naszego zespołu.

Z serdeczną wdzięcznością wspominamy w tej chwili wszystkich Współredaktorów oraz Autorów, których teksty mogliśmy dotąd w „Arcanach” publikować. Z wdzięcznością i smutkiem – tych, którzy odeszli od nas na zawsze: ś.p. prof. Leszka Dzięgla, a w ostatnim czasie także ś.p. prof. Annę Sucheni-Grabowską oraz ś.p. Janusza Krasińskiego (żegnamy Ich osobnymi tekstami publikowanymi na stronie Portalu Arcana). Przepraszamy tych wszystkich, którzy ucierpieli wskutek nie opanowanego przez nas redakcyjnego bałaganu, opóźnień w korespondencji, błędów korektorskich.

Dziękujemy bardzo naszym Czytelnikom – za ich cierpliwą wierność, prosząc o jej podtrzymanie w kolejnych rocznikach dwumiesięcznika. Mamy nadzieję, że nadal będą znajdować w „Arcanach”, jak to kiedyś ujął w liście do naszej redakcji Zbigniew Herbert – „wiele rzeczy bardzo [im] bliskich, takich, które musiały być powiedziane”. „Arcana” nadal będą brały udział w tej walce, w której błogosławił im Jan Paweł II w liście z 30 lipca 1997 roku – „walce o Polskę wierną swej religijnej i polityczno-kulturowej tradycji”.

Ta walka, jak świadczą o tym choćby teksty i rozmowy publikowane w niniejszym numerze, trwa, nie słabnie. I potrzebna jest w niej także ta energia, jaką może skupiać duchowy wysiłek „Arcanów”. Musimy wprowadzać do niej nowe, młodsze siły. Dlatego właśnie – z wielkimi nadziejami i życzeniami powodzenia – przekazujemy od następnego numeru prowadzenie pisma odnowionej redakcji.

 

Andrzej Nowak, Maciej Urbanowski


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy podwójny 175-176 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 174 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Prenumerata dwumiesięcznika na rok 2024!

Nowy 173 numer dwumiesięcznika Arcana!

Komentarze (8)
Twój nick:
Kod z obrazka:


von mir auch viele grfcdfe, die typo ist ja schon wieder eine woche her.und auch grfcdfe nach witaen
23.12.2014 11:22
von mir auch viele grfcdfe, die typo ist ja schon wieder eine woche her.und auch grfcdfe nach witaentu :-)die ullie
Krater
06.12.2012 8:16

Te "wypowiedzi" nie zostały usunięte, tylko są pod wywiadem z prof. nowakiem. Ot, człowiek pisze, a nawet nie wie gdzie. Twardoch to niezły pisarz, cóż poradzić.

Bpbd Nz
06.12.2012 5:20

Dlaczego usunięto moje wypowiedzi, co takiego niepoprawnego politycznie napisałem? Ze Sz. Twardoch to pisarz antypolski? To oczywistość dla każdego, kto czyta uważnie, ze zrozumieniem. Twardoch popiera RAŚ, szkodzi Polsce

Gosc
05.12.2012 8:48

jak zadko stare pokolenie potrafi zdobyc sie na przekazanie dziel ktore stworzylo, zazwyczaj traci je w sposob niezaplanowany, niezaleznie od tego czy Pan Szczerski czy Pan Stanilko to dobry wybor, chcialam podziekowac za odwage i decyzje o oddaniu pisma nowemu pokolniu.

Gość1
04.12.2012 20:01

O to co o p. Staniłce pisze bloger Coryllus - zwycięzca w konkursie na felieton poświęcony stosunkom
polsko-rosyjskim w 2010 roku, zorganizowanym przez Portal ARCANA:
"Od dawna już mam wrażenie, że największym problemem Polski jest
nierozróżnianie wybraństwa od mianowania. To się właśnie przydarzyło
Janowi Filipowi Staniłko, który będąc człowiekiem ewidentnie mianowanym
uważa się za wybrańca. Skąd wiem, że mianowanym? Stąd, że nie można
piastować wszystkich tych funkcji, które piastuje Staniłko piszą
jednocześnie takie jak on głupstwa. Coś się musi za tym kryć. Nie może
być inaczej".
Miejmy nadzieję że wybitna osobowość prof. Szczerskiego nie pozwoli zniszczyć Arcanów olbrzymiemu ego partyjniaczka na dorobku.

Edyta
04.12.2012 20:00

Dla mnie to decyzja niezbyt trafiona. Lubię "Arcana" za treść, język, za bezobrazkową formę. Bardzo cenię pana profesora Andrzeja Nowaka, nie tylko za wiedzę, ale też jako człowieka - za przyzwoitość, za kulturę, za szacunek dla innych. "Arcana" zawsze utożsamiałam z  ich redaktorem naczelnym, a teraz mam wrażenie, jakby czegoś ważnego, istotnego zabrakło. Nie wiem, czy ta zmiana ma na celu otwarcie na młodych czytelników, ale w moim przypadku (mam 31 lat) jest to duża strata.  Nie wiem też, czy poseł, polityk jest dobrym pomysłem na redaktora naczelnego, nawet jeśli jest to politolog UJ.

M Karpowicz
04.12.2012 17:55

Znak czasu...

Powodzenia Panie Profesorze!

marceli krogulec
04.12.2012 14:08

Panie Profesorze, Panu i Panskim kolegom przekazujacym w taki godny sposob paleczke 'sztafety pokolen' dziekuje bardzo. Nie bylem regularnym czytelnikiem kierowanego przez Pana miesiecznika, ale dzieki Panskiemu wydawnictwu zgromadzilem sporo bardzo interesujacych ksiazek. A jesli pojawia sie mozliwosci, bede je nadal kupowal, czytal oraz staral sie posiadac wiecej numerow Arkanow, anizeli tylko ten jubileuszowy, setny.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.