Walczmy o życie więźnia politycznego

Białoruski opozycjonista Siarhiej Kawalenka prowadzi od grudnia 2011 głodówkę protestacyjną w więzieniu (w chwili obecnej - w więziennym szpitalu). Jego zdrowie jest w stanie krytycznym. Poniżej prezentujemy oświadczenie i w imieniu Piotra Hlebowicza apelujemy o jego podpisywanie.

20.03.2012 11:29

19 grudnia 2011 roku w Witebsku milicja białoruska aresztowała Siarhieja Kawalenka, członka Konserwatywno-Chrześcijańskiej Partii – Białoruski Front Narodowy. Został on bezpodstawnie oskarżony o złamanie warunków odbywania wyroku pozbawienia wolności w zawieszeniu i zamknięty w celi więziennej. Kawalenka w 2010 r. skazano za wywieszenie w centrum miasta Witebska biało – czerwono – białej białoruskiej flagi narodowej, na karę aresztu w zawieszeniu. Po ostatnim aresztowaniu milicja bezpodstawnie oskarżyła go o „niepodporządkowanie się i lżenie organów władzy” (takie „oskarżenia” są regularnie używane przez struktury reżymowe w stosunku do patriotów białoruskich). Reżym wszczął kolejny proces sądowy przeciwko Siarhiejowi Kawalence i w lutym 2012 został skazany na 2 lata kolonii karnej.

Na znak protestu przeciwko sfałszowanym oskarżeniom, 19 grudnia 2011 r. Kawalenka rozpoczął głodówkę protestacyjną w celi więziennej. Od tego czasu administracja więzienna prowadzi przymusowe karmienie Kawalenki, łamiąc przy tym wszelkie normy etyczne oraz medyczne. 

Po przeniesieniu do szpitala więziennego na ul. Waładarskiego w Mińsku (zamek Piszczalauski, nazywany "Waładarką"), Kawalenka nie zaprzestał głodówki protestacyjnej i w chwili obecnej waży 52 kg. Administracja więzienna kategorycznie odmawia przeniesienia Kawalenki do szpitala cywilnego, gdzie zapewnionoby przyzwoite warunki sanitarne, dlatego też życie więźnia politycznego jest poważnie zagrożone. W ostatnich dniach Kawalenka nie wstaje z pryczy, skarży się na ogólny ból całego ciała.

Apelujemy o zajęcie stanowiska w tej sprawie przez Prezydenta, Premiera RP, Sejm i Senat RP, Europosłów naszego kraju, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, oraz organizacji broniących praw człowieka. Na Białorusi władza powszechnie stosuje akty bezprawia, przypominające swym bestialstwem odległe czasy stalinowskie. Za obronę białoruskiego języka, historycznych barw narodowych oraz za poglądy niezgodne z oficjalną linią dyktatora Łukaszenki, obywatele są poddani inwigilacji, karani więzieniem i pozbawiani swobód obywatelskich.

Żądamy uwolnienia więźnia politycznego Siarhieja Kawalenka, którego życie jest w poważnym niebezpieczeństwie. Domagamy się wprowadzenia wszelkich możliwych sankcji przeciwko nieludzkiemu i antydemokratycznemu rządowi na Białorusi.

 

Janina Jadwiga Chmielowska, Piotr Hlebowicz – Autonomiczny Wydział Wschodni „Solidarności Walczącej”

Kazimierz Michalczyk – Porozumienie Organizacji Niepodległościowych,

Brunon Jerzy Ponikiewski – Stowarzyszenie Działaczy Niepodległościowych „Nieprzejednani”

Ewa Kubasiewicz – b. więzień polityczny

 

Czekamy na sygnatariuszy - organizacje i podpisy indywidualne. Proszę o rozpropagowanie tego apelu po swoich środowiskach. Czas nagli.

 

Piotr Hlebowicz

tel. +4833 876-46-13

mob. +48507 812-334

http://www.wydzialwschodnisw.pl/

www.sw.org.pl

http://swkatowice.mojeforum.net/index.php


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.