Unia Europejska za kontrolą elektrowni atomowych w Kaliningradzie i na Białorusi
Rada Europejska poparła propozycję Litwy mówiące o przeprowadzeniu testów bezpieczeństwa we wszystkich elektrowniach atomowych znajdujących się w UE oraz nieopodal jej granic – informuje portal delfi.lt.
Rada zatwierdziła swoje wnioski dotyczące kierunków rozwoju energetyki atomowej w Europie biorąc pod uwagę wydarzenia w japońskiej elektrowni „Fukushima – I”.
Prezydent Litwy przedstawiła Radzie konkretne propozycje, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w już działających oraz dopiero planowanych elektrowniach atomowych.
Grybauskaite podkreśliła, że na posiedzeniu Rady Europejskiej potwierdzono znaczenie bezpiecznej energetyki atomowej dla Unii. Litewska prezydent powiedziała, że Rada Europejska poparła litewską propozycję kontroli elektrownii atomowych znajdujących się zarówno w obrębie granic wspólnoty jak i poza nimi. Zgodnie z jej słowami przyjęty został także postulat Litwy głoszący konieczność kontroli nie tylko w działających elektrowniach atomowych, lecz sprawdzenia również projektów znajdujących się w fazie realizacji.
Rada Europejska zobowiązała Komisję Europejską do przygotowania jasnej koncepcji wypełnienia żądań UE w zakresie bezpieczeństwa energetyki jądrowej w stosunku do sąsiednich państw z uwzględnieniem rezultatów kontroli we własnych elektrowniach, a także zgodności normami międzynarodowymi.
Nieoficjalnie wiadomo, że inicjatywa litewskiej prezydent związana jest planami budowy rosyjskich elektrownii atomowych w Obwodzie Kaliningradzkim oraz na Białorusi. Ta ostatnia miałaby stanąć w odległości 45 kilometrów od Wilna. Obie inwestycje stanowią realne zagrożenie dla polsko-litewsko-łotewsko-estońskiego projektu elektrownii atomowej w Visaginie.
Źródło: delfi.lt
(MW)