Ukraina zmniejsza tranzyt i zakupy rosyjskiego gazu

Według przedstawicieli firmy „Ukrtransgaz” (spółka-córka „Naftogazu”) od początku 2013 r. Ukraina zakupiła siedem miliardów metrów sześciennych gazu, czyli o siedemnaście procent mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
15.04.2013 13:10

„Tranzyt rosyjskiego gazu do Europy w pierwszym kwartale 2013 roku osiągnął poziom dziewiętnastu i pół miliarda metrów sześciennych gazu, czyli o 16,73 procent mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku” – poinformował „Ukrtransgaz”. Podobną, siedemnastoprocentową zniżkę, zanotowano odnośnie ukraińskiego importu gazu – z ośmiu i pół do siedmiu miliardów metrów sześciennych gazu w pierwszym kwartale 2013 r.

Kijów od kilku lat podejmuje próby rewizji umów gazowych z Rosją, twierdząc że proponowana przez Moskwę cena jest zbyt wysoka, a umowa zawierana w jednostronny sposób. W 2012 r. „Naftogaz” zmniejszył zakupy gazu od „Gazpromu” do dwudziestu pięciu miliardów metrów sześciennych gazu, natomiast w 2013 planuje się ograniczenie importu z Rosji do osiemnastu-dwudziestu miliardów.

W listopadzie 2012 r. Ukraina zaczęła pobierać gaz z Europy poprzez Polskę na podstawie umowy ramowej z niemieckim RWE, podpisanej w maju ubiegłego roku. Pod koniec marca bieżącego Kijów otrzymał pierwszy transfer gazu przez Węgry.

Źródło: ria.ru

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.