Stowarzyszenie Narodów Ugrofińskich Rosji (AFUNR) zaniepokojone sytuację języków narodowych Karelii

W Pietrozawodsku, podczas posiedzenia AFUNR omówiono problemy związane z ograniczaniem nauczania języków narodowych oraz relacji organizacji pozarządowych z władzami lokalnymi i federalnymi.
22.04.2013 19:13

Członkowie ugrofińskiej organizacji wyrazili zaniepokojenie ograniczaniem nauczania języków narodowych Karelii. Po swoistym boomie lat dziewięćdziesiątych, kiedy to uczelnie wyższe przygotowywały około trzystu nauczycieli języków narodowych rocznie, obecnie obserwuje się kilkukrotny spadek liczby tego typu absolwentów. Według członków organizacji istnieją dwa główne powody tej trudnej sytuacji. Na pierwszym miejscu wymieniają kwestie demograficzne, jednakże niemniej istotną przyczyną jest wprowadzenie w Rosji dwustopniowego systemu nauczania uniwersyteckiego, w związku z którym znacznemu zmniejszeniu uległa liczba godzin nauczania języków narodowych.

Przed posiedzeniem członkowie Stowarzyszenia spotkali się z obecną „głową państwa” Republika Karelii Aleksandrem Hudilainenem, przedstawicielem Ingrianów, czyli Finów zamieszkujących początkowo Ingrię, na południe od Karelii. Według przedstawiciela miejscowych władz ruch ugrofiński w Karelii ma się dobrze i rozwija się niezwykle aktywnie. „W regionie funkcjonuje dwadzieścia sześć stowarzyszeń reprezentujących interesy narodów ugrofińskich, w tym dwadzieścia cztery to organizacje Finów, Karelów oraz Wepsów. Dzięki aktywności społecznej w 2004 roku przyjęto w Republice nowe prawo o wsparciu języków narodowych. W obecnym momencie języków tych uczy się około sześć i pół tysiąca dzieci w przedszkolach i szkołach. Dzięki inicjatywie społecznej 2013 został ogłoszony Rokiem Języka i Kultury Karelskiej” – powiedział  Hudilainen podczas spotkania.

Słowom Hudilainena przeczy chociażby ten fakt, że mimo starań miejscowych stowarzyszeń karelskich jak do tej pory język karelski, a także wepski oraz fiński (będący językiem urzędowym Karelii w latach 1940-1956, kiedy na tych terenach funkcjonowała Karelo-Fińska Socjalistyczna Republika Sowiecka) nie zostały uznane za urzędowe. Sytuacja jest nietypowa jak na warunki rosyjskie, gdzie docenione „urzędowym językiem” zostały znacznie mniejsze grupy narodowościowe (obecnie liczba Karelów sięga około sześćdziesięciu tysięcy ludzi, w samej Karelii czterdzieści pięć tysięcy), jak np. Chantowie. Wpływ na takie decyzje władz rosyjskich ma z pewnością fakt, że Karelowie używają do zapisu swojego języka alfabetu łacińskiego. Po drugie znaczny procent tego narodu zamieszkuje obecnie Finlandię. O pomoc do Finów zwracali się Karelowie podczas swoich walk o niepodległość, kiedy to w latach 1921-1922 z bolszewikami walczyła Karelska Armia Wyzwoleńcza.

Źródło: finugor.ru

(Błażej Cecota)




Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Nie spotkałem się z Polakiem, ktf3ry miałby prsjneete do ruskich o wybicie kapepowcf3w. Polacy już R
23.12.2014 10:03
Nie spotkałem się z Polakiem, ktf3ry miałby prsjneete do ruskich o wybicie kapepowcf3w. Polacy już Ruskim ten mord, szczerze wybaczyli - to chyba wielkoduszny gest. A Ty masz prsjneete, że im tego nie wytykamy. Teraz przydałby się gest ze strony Rosjan.ukłony

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.