Spada zainteresowanie estońskim obywatelstwem

Jedynie 1184 osoby uzyskały w roku 2010 estońskie obywatelstwo w drodze naturalizacji.

07.01.2011 14:30

Dla porównania, w roku 2005 Estonia powiększyła w tym samym trybie liczbę swoich obywateli o 7072 osoby. W następnych latach liczba ta stopniowo spadała, osiągając w roku 2010 najniższy poziom od momentu odzyskania przez kraj niepodległości w 1991 r.

Naturalizacji poddało się do tej pory ponad 150 tys. osób, rekrutujących się głównie spośród zamieszkującej Estonię mniejszości rosyjskiej. Nadal jednak aż 210 tys. z liczącej 1,34 mln osób ludności kraju nie posiada jego obywatelstwa, z czego 100 tys. stanowią apatrydzi (osoby nie posiadające obywatelstwa żadnego kraju – najczęściej etniczni Rosjanie), a 110 tys. obywatele Federacji Rosyjskiej. Procedura naturalizacyjna obejmuje w Estonii m.in. obowiązkowy egzamin z języka urzędowego państwa.

Jak podkreśla w informacji na swojej stronie internetowej agencja „RIA Novosti” zmniejszająca się liczba przypadków dobrowolnej naturalizacji jest konsekwencją członkowstwa Estonii w strefie Schengen oraz zniesienia przez władze w Moskwie obowiązku wizowego wobec mieszkańców Estonii pozbawionych jej obywatelstwa.

Źródło: rian.ru

(AJ)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.