Saakaszwili: Rosja traci kontrolę nad Kaukazem północnym

Prezydent Gruzji Michaił Saakaszwili podczas wystąpienia w amerykańskim Instytucie Brookinga ocenił, że Rosja traci kontrolę nad wydarzeniami na północnym Kaukazie. Gruziński prezydent opowiadał również o swoim spotkaniu z 2008 r. z Władimirem Putinem, podczas którego ten ostatni miał grozić jego krajowi wojną.

20.03.2011 11:28

„Nie można przemocy zwyciężyć przemocą. Ona z pewnością obróci się przeciwko tobie. Obecnie na Kaukazie Północnym, wiele rzeczy wymknęło się spod kontroli” – powiedział Saakaszwili. Gruziński prezydent posłużył się przy opisie sytuacji analogią do realiów XIX wieku, kiedy to Rosja Mikołaja I próbując ugasic sprzeciw miejscowych ludów przemocą nie mogła niczego osiągnąć.

Saakaszwili wspominał także, że gdy rozmawiał z Putinem w 2008 roku, rosyjski premier powiedział, że zamierza rozpocząć wojnę z Gruzją, a następnie uznać separatystyczne regiony znajdujące się w orbicie wpływów Federacji Rosyjskiej. Na pytanie gruzińskiego prezydenta, w jaki sposób Rosja zamierza sobie poradzić z wzrostem napięć na Kaukazie Północnym po dokonaniu aneksji, Putin miał odpowiedzieć: „jakikolwiek ruch i zgnieciemy ich niczym karaluchy”. Zdaniem Saakaszwilego od tamtego czasu „karaluchy” bardzo się rozmnożyły i Rosji brakuje „palców”, którymi mogłaby je rozgnieść.

Gruziński prezydent podkreślił również, że od momentu, gdy Gruzja zezwoliła mieszkańcom Północnego Kaukazu wjeżdżać do kraju bez wiz z możliwości tej skorzystało 95 tysięcy osób „i nie zanotowano ani jednego, choćby najmniejszego incydentu związanego z tymi ludźmi”.

 

Źródło: delfi.lv

(MW)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.