Rumuni i Węgrzy potrafią, rząd Tuska nie

Władze Rumunii i Węgier zrobiły kolejny krok w kierunku dywersyfikacji źródeł surowców energetycznych.

02.06.2011 19:03

Przedstawiciele Azerbejdżanu, Gruzji, Rumunii i Węgier spotkali się w Bukareszcie, gdzie porozumieli się w sprawie pełnego poparcia dla projektu Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector (AGRI), który ma zapewnić dostawy kaspijskiego gazu do Gruzji i Europy Wschodniej.

Według Witalego Begljarbekowa, członka zarządu kompanii AGRI LNG Co., ministrowie odpowiedzialni w swoich krajach za AGRI podjęli podczas rozmów decyzję o rozpoczęciu fazy wykonania projektu. Zainicjowano także rozmowy z firmami z Japonii, Norwegii, Turcji, Korei i Francji, które mają pomóc w tym przedsięwzięciu. Begljarbekow dodał, że przetargi dotyczące wykonania projektu zostaną ogłoszone latem 2011 r.

AGRI obejmuje transport kaspijskiego gazu ziemnego z Azerbejdżanu do czarnomorskich wybrzeży Gruzji. Stamtąd skroplony surowiec zostanie dostarczony do terminalu gazoportu w rumuńskiej Konstancji, by zaopatrywać Rumunię i Węgry, które dołączyły do AGRI za rządów Viktora Orbana. Być może w projekcie weźmie udział Turkmenistan. Koszt AGRI to od 1,2 mld do 4,5 mld euro.  

 

Źródło: pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.