Rozbieżności między Chinami a Rosją w sprawie wspólnej granicy
W Republice Ałtaju (autonomiczna część Federacji Rosyjskiej) zakończyły się prace nad weryfikacją części granicy rosyjsko-chińskiej – podaje portal regnum.ru. W wersji obu stroń powstały rozbieżności.
Mowa o tym odcinku granicy Federacji Rosyjskiej, między Mongolią a Kazachstanem.
Strona chińska stwierdziła, że należy przesunąć granicę na ich korzyść, co oznaczałoby utratę przez Rosję terytorium o łącznej powierzchni 17 hektarów. Agencja Regnum twierdzi, że po opublikowaniu tej informacji na ich łamach, ze strony internetowej autonomicznej Republiki Ałtaju, zniknęła ta informacja.
Obie strony podpisały protokół i odłożyły spór do następnego posiedzenia komisji rosyjsko-chińskiej, która odbędzie się w Górnoałtajsku w niesprecyzowanej przyszłości
Granice na tym odcinku oparte są o traktaty zawarte jeszcze w XIX w.: w 1864 r. w Czuguczaku (Tachengu), w 1881 r., w Sankt Petersburgu.
Prace nad uściśleniem granicy są związane z planowanym gazociągiem, mającym umożliwić eksport rosyjskiego gazu do Chin, przez wymienione terytorium. Ta część granicy między Rosją a Chinami nie jest wyposażona w przejścia graniczne, przechodzi przez góry Ałtaj na wysokości 2,5-3 tys. m n.p.m.
Źródło: regnum.ru
(JAM)