Rosyjsko-czeczeńskie porachunki w Wielkiej Brytanii

Rosyjski bankier Herman Gorbuncow wyszedł ze śpiączki po zamachu na jego życie. Będzie zeznawał przed Scotland Yardem. 

03.04.2012 11:29

To druga próba wyprowadzenia Gorbuncowa ze śpiączki. Pierwsza, podjęta przez lekarzy 27 marca, zakończyła się niepowodzeniem. „Teraz German jest przytomny i może komunikować się z otoczeniem. Problem w tym, że jest jeszcze słaby. Lekarze mówią, że przedstawiciele Scotland Yardu będą mogli z nim porozmawiać w przyszłym tygodniu” – zaznacza jeden z przedstawicieli biznesmena. Przypominamy, że Gorbuncew pozostaje pod szczególną ochroną.

Do zamachu na życie bankiera doszło 20 marca w Londynie. Do Gorbuncewa strzelano przed wejściem do jego domu w dzielnicy East End. Według mediów zamach ma związek z ostatnimi działaniami Gorbuncewa, który przekazał Komitetowi Śledczemu Federacji Rosyjskiej informację, iż posiada dowody w sprawie zabójstwa Rusłana Jamadajewa oraz zamachu na bankiera Aleksandra Antonowa.

Według wersji Gorbuncewa w sprawę zamieszani są bankierzy Piotr Czuwilin oraz Siergiej Mendelejew. W związku z działaniami Gorbuncewa Komitet Śledczy wznowił śledztwo w sprawie zabójstwo Jamadajewa. Dotychczas wiadomo było, że polityk został zamordowany przez mieszkańców Czeczenii Asłanbeka Dadajewa, Elima-Paszę Chacujewa oraz Timura Isajewa.

Rusłan to jeden z czterech braci należących do tzw. klanu Jamadajewów związanych z Ramazanem Kadyrowem i zaangażowanych w zwalczanie podziemia wahhabickiego w Czeczenii. Cztery lata temu doszło do konfliktu pomiędzy klanem a prezydentem republiki. W 2008 r. w Moskwie w niewyjaśnionych do końca okolicznościach zginął Rusłan, deputowany do rosyjskiej Dumy Państwowej, natomiast w 2009 r. w Dubaju przeprowadzono udany zamach na Sulima Jamadajewa, który skłócony z Kadyrowem, uciekł do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.  

 

Źródło: pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.