Rosja nigdy nie zagrażała Estonii? Skandal w Tallinie

Deputowany Socjaldemokratycznej Partii Estonii Jaak Allik wywołał spore oburzenie estońskiej sceny politycznej, kiedy stwierdził w wywiadzie (przeprowadzonym w Moskwie), że Rosja nigdy nie napadła na Estonię a zagrożenie z jej strony jest celowo mitologizowane.
17.04.2013 11:55

„Napaść ze strony Rosji na Estonię nigdy nie miała miejsca. Wojny inflanckie, Wojna Północna, Pierwsza i Druga Wojna Światowa – były to konflikty o znaczeniu ogólnoeuropejskim. W ich wyniku następowały zmiany graniczne, w ramach których Estonia trafiała pod władzę Rosji. Jednakże konkretnych interesów rosyjskich w zajęciu maleńkiej Estonii nie było, a mówienie o tym jest zwyczajnym zastraszaniem narodu i głupotą” – powiedział Allik.

Jego opinia wywołała w Estonii ostrą krytykę. Urmas Reinsalu, lider Związku Ojczyźnianego, podkreślił, że wypowiedź Allika uznaje za zwyczajną prowokację a jego oświadczenie jest równoznaczne ze „zdradą wobec historii Estonii”. „Jest oczywiste, że nasz kraj był okupowany przez Rosję Sowiecką. Estonia z sukcesami walczyła z Rosją Sowiecką tuż po Pierwszej Wojnie Światowej, nie zapominajmy też o próbie zamachu stanu z 1924 roku” – dodał Reinsalu.

Allik początkowo podtrzymywał swoją opinię, twierdząc, że partie prawicowe próbują wywołać atmosferę oburzenia jego wypowiedzią w celu zdyskredytowania ugrupowania politycznego, do którego obecnie należy. Kiedy jednak socjaldemokraci odcięli się od jego wypowiedzi, Allik zdecydował się przeprosić. Wspomniał również „o stalinowskich represjach” w Estonii. Więcej powiedzieć nie mógł, gdyż od 1971 r. należał do Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego, zaś od 1977 r. zajmował się zarządzaniem estońskimi teatrami w ramach Ministerstwa Kultury Estońskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej. W latach 1988-1990 sprawował również funkcję pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Estonii w rejonie Viljandi (Felin) na południu republiki. Jego ojcem był znany estońskich komunista Hendrik Allik.

Źródło: finugor.ru

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.