Rosja: kolejna odsłona dyskusji na temat hidżabów

Niedawno informowaliśmy o sprawie z Kraju Krasnojarskiego, gdzie prokuratora uznała prawo studentki do noszenia muzułmańskiego nakrycia głowy w tamtejszej uczelni medycznej. Teraz spór przeniósł się do Tatarstanu.
14.04.2013 11:39

Problem omówiono podczas posiedzenia Izby Społecznej Republiki Tatarstanu, które miało miejsce jedenastego kwietnia, a zostało zainicjowane przez zastępcę muftiego republiki Rustama Batrowa. Jak podkreślano podczas spotkania w ostatnim czasie niektórzy prowincjonalni prokuratorzy w Tatarstanie nalegają na utrzymanie zasady laickości edukacji, domagając się przywrócenia zakazu noszenia hidżabów (jak również męskich nakryć głowy obowiązujących w islamie). Prokuratorzy twierdzą, że muzułmański strój i modlitwy na przerwach nie pasują do świeckiego charakteru instytucji edukacyjnych.

W rezultacie, w jednej z tatarskich klas w szkole w Niżnekamsku, doszło do zakazania noszenia hidżabów przez tamtejsze uczennice. Wywołało to negatywną reakcję miejscowej społeczności islamskiej oraz pełniącego obowiązku muftiego republiki Kamila Samigullina, który obiecywał wiernym, że prawo do noszenia hidżabu w szkołach zostanie zachowane.

W konkluzji dyskusji, która odbyła się w ramach Izby Społecznej Tatarstanu, przedstawiciele tamtejszego Ministerstwa Edukacji zobowiązali się do utrzymania prawa do noszenia elementów stroju muzułmańskiego w szkołach, pozostawiając tę kwestię w gestii rodziców dzieci. Co ciekawe wypowiedź minister edukacji Tatarstanu Elwiry Safinowej stoi w całkowitej sprzeczności z wcześniejszym oświadczeniem podległej jej rzecznik prasowej Alsy Muchametowej, która stwierdziła m.in. że hidżaby mogą być przyczyną różnych chorób i zmniejszać możliwości obserwacyjne uczennic.

Źródło: regnum.ru

(Błażej Cecota)

 

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.