Represje sądowe reżymu Łukaszenki przeciwko Siarhejowi Kawalence

Publikujemy apel białoruskiej opozycji, która woła o pomoc dla zatrzymanego przez milicję działacza.

11.01.2012 16:55

19 grudnia 2011 roku w Witebsku został aresztowany przez milicję Siarhej Kawalenko, członek Konserwatywno – Chrześcijańskiej Partii – Białoruski Front Narodowy. Został bezpodstawnie oskarżony o złamanie warunków odbywania wyroku pozbawienia wolności w zawieszeniu i wrzucony do celi więziennej. Problem polega na tym, że Kawalenka był wcześniej skazany przez sąd za wywieszenie w centrum miasta Witebska narodowej białoruskiej biało – czerwono – białej flagi w 2009 r. Po ostatnim aresztowaniu milicja bezpodstawnie oskarżyła go o „niepodporządkowanie się i lżenie organów władzy” (takie „oskarżenia” regularnie są używane przez struktury reżymowe w stosunku do patriotów białoruskich). Władza wszczęła proces sądowy Siarheja Kawalenki.

Na znak protestu przeciwko sfałszowanym oskarżeniom, Kawalenko 19 grudnia 2011 r. rozpoczął głodówkę protestacyjną w swojej celi więziennej. Na posiedzeniach sądu występują fałszywi świadkowie, podsunięci przez władze: oficerowie milicji i funkcjonariusze innych struktur reżymowych. Siarhej Kawalenko nie może adekwatnie reagować na spektakl odbywający się w sali sądowej, gdyż jest bardzo osłabiony z powodu prowadzonej głodówki. Matka i żona Kawalenki usiłowały podać mu wodę w czasie rozprawy, lecz ochrona nie dopuściła ich do więźnia. Wtedy wezwały pogotowie ratunkowe, ochrona jednak zabroniła dostępu lekarzy do oskarżonego.

Siarhej Kawalenko jest więźniem politycznym reżymu antybiałoruskiego. Jego zdrowie jest w ciężkim stanie (cierpi na chorobę serca). Rodzina i adwokat domagają się przeniesienia Kawalenki do szpitala, władze jednak nie reagują na ich podania i monity.

Struktury reżymowe działają brutalnie i cynicznie przeciwko rodzinie Siarheja Kawalenki. Patrole milicji wdzierają się w nocy do jego mieszkania pod pozorem „kontroli”,  dwoje małych dzieci Kawalenki są zastraszane i nie mogą zasnąć. Nocne ekscesy i pogróżki negatywnie oddziałują na zdrowie dzieci.

Traktujemy działania struktur reżymowych przeciwko Kawalence jako psychiczne tortury i znęcanie się nad bezbronnym obywatelem. Znęcanie odbywa się w sali sądowej w obecności funkcjonariuszy państwowych, odpowiedzialnych za poszanowanie  prawa.

Zwracamy się do Białorusinów na emigracji, do rządów i parlamentów państw demokratycznych, do organizacji charytatywnych i wszystkich ludzi dobrej woli o poparcie sprawy ratowania Siarheja Kawalenki, życie którego jest w niebezpeczeństwie. Jego rodzina nie ma środków do życia. Reżym antybiałoruski rozprawia się z Białorusinami. Dwoje małych dzieci (syn 7 lat i córka 6 miesięcy), żona oraz matka Siarheja Kawalenki nie mają pieniędzy na elementarne potrzeby, rodzinie zagraża głód i eksmisja z mieszkania.

 

Kierownictwo Konserwatywno – Chrześcijańskiej Partii – Białoruskiego Frontu Narodowego

Mińsk, 4 stycznia 2012 r.

 

 

 

Кансэрватыўна - Хрысьціянская Партыя – Беларускі Народны Фронт


 

Conservative Christian Party – Belarusian Popular Front

Tel. (+375 17)  261 36 74   Minsk (Belarus)
www.bielarus.net; www.narodnaja-partyja.org
E-mail: belsalidar@tut.by

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.