Przedstawiciele dagestańskich Cezów w gruzińskim parlamencie

Szeroko komentowana jest sprawa przyjęcia delegacji Cezów w parlamencie gruzińskim. 15 grudnia grupa przedstawicieli tego małego dagestańskiego narodu przybyła na zaproszenie jednego z liderów gruzińskiej większości parlamentarnej Nugzara Tsiklauri. Ten ostatni złożył też w imieniu Cezów memorandum do rządu gruzińskiego. Stwierdzono w nim, że Rosja łamie prawa człowieka i powinna zrekompensować Cezom szkody związane z represjami roku 1944. „Przybyliśmy do Gruzji, aby poinformować świat, jak jesteśmy traktowani” – powiedział do dziennikarzy jeden z przedstawicieli delegacji.

18.12.2010 3:59

Enwer Kirsijew, szef wydziału kaukaskiego w Centrum Badań Cywilizacji i Studiów Regionalnych Rosyjskiej Akademii Nauk, powiedział dla Regnum.ru, że Gruzja poszukuje w ten sposób wzmocnienia swojej pozycji na Kaukazie Północnym. „Gruzja szuka na Kaukazie tych grup, w tym etnicznych, z którymi może rozwijać kontakty, którym może zaoferować pomoc. Cezowie mieli w przeszłości bardzo bliskie kontakty z Gruzją. Z tego górskiego rejonu, w którym żyją, jest bardzo daleko do równin dagestańskich, ale do Gruzji blisko. Ponadto, Cezowie mają naprawdę trudną historię: w XX wieku część tego narodu dwa razy została zmuszona do przesiedlenia się. Jednak nie oznacza to, że gruzińskie kombinacje polityczne zakończą się sukcesem. Maksymalnie, oni mogą zdobyć zrozumienie w niewielkiej części przedstawicieli tego ludu”.

Ojczyzna Cezów to górski rejon Cuntijskij na zachodzie Dagestanu. Według spisu ludności z 2002 roku przynależność do narodu Cezów wykazało 15 tysięcy ludzi (wg innych badań w Dagestanie żyje około 27 tysięcy Cezów). Istnieje też, licząca około tysiąca, diaspora cezyjska w Gruzji. W 1944, po deportacji Czeczenów, część narodu została przesiedlona do Czeczenii, kilka lat później przetransportowano ich z powrotem do Dagestanu.  

 

Źródło: regnum.ru

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Dzordz1
18.12.2010 6:20

Zły czas wybrali Cezowie, zły czas.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.