Prezentacja książki „Wspólne losy Gruzinów i Polaków. Gruzja nieznana”

Wydawnictwo Fado Studio, Dom Wydawniczy „Rafael” oraz Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa „Nila” przy udziale przedstawiciela ambasady Gruzji w RP mają zaszczyt zaprosić na prezentacje albumu autorstwa Dawida Kolbai, Piotra Hlebowicza i Piotra Warischa.

11.01.2012 23:49

Do Gruzinów podświadomie czujemy sympatię, lecz o nich samych, o ich kraju – Gruzji, oraz o więziach naszych narodów prawie nic nie wiemy. Album „Wspólne losy Gruzinów i Polaków. Gruzja nieznana” zapełnia w części tą białą plamę. Przedstawia najważniejsze momenty ścisłych więzi pomiędzy naszymi narodami, pokazuje Gruzinów – kontraktowych oficerów w Armii Polskiej jako obrońców Polski – swej drugiej ojczyzny: we wrześniu 1939 roku, w konspiracji AK, w Powstaniu Warszawskim. Nasi Gruzini ginęli nie tylko na polach walki zbrojnej. Po wkroczeniu sowieckich hord 17 września 1939 roku na terytorium  Rzeczpospolitej, kilku Gruzinów – oficerów kontraktowych Wojska Polskiego – wpadło w ręce sowieckich organów represji. Sowieci w tym celu mieli przygotowane specjalne listy proskrypcyjne. Zgładzono ich w Katyniu, w Butyrkach, na Łubiance…

W publikacji przedstawiliśmy również postać świętego kościoła Gruzińskiego – Grzegorza Peradze, archimandrytę, teologa i filozofa, który poniósł męczeńską śmierć w obozie zagłady Auschwitz. Święty Grzegorz Peradze wykładał w latach 30 – tych ubiegłego wieku na Uniwersytecie Warszawskim, był opiekunem duchowym Kolonii Gruzińskiej w Polsce. 

W albumie znajdziemy również rozdział mówiący o postawie Gruzinów po śmierci marszałka Polski, Józefa Piłsudskiego: w lipcu 1936 roku delegacja Kolonii Gruzińskiej w Warszawie przybyła do Krakowa, by wziąć udział w sypaniu Kopca Józefa Piłsudskiego na Sowińcu. Przywieźli ze sobą urnę z ziemią gruzińską. To właśnie dzięki Józefowi Piłsudskiemu przyjechali do Polski po 1921 roku, gdy ojczyznę ich zajęli bolszewiccy najeźdźcy. Józef Piłsudski przyjął ich na służbę do Polskiej Armii, dał nadzieję na powrót do wolnej Gruzji. To działania Marszałka doprowadziły do powstania Ruchu Prometejskiego – zjednoczonej siły polityczno – agenturalnej emigracyjnych przedstawicieli zajętych przez sowietów państw i regionów. Niestety, sowieckie imperium okazało się bardzo mocne i bezwzględne. Album kończy agresja rosyjska na Gruzję w sierpniu 2008 roku, oraz słynna wizyta Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z przywódcami państw Europy Środkowej w Tbilisi.

Dlaczego tak ważna dla nas jest prezentacja albumu w Krakowie? Przede wszystkim dlatego, iż Kraków i Tbilisi są miastami partnerskimi. Poza tym w publikacji Kraków zajmuje ważną pozycję: sporo miejsca poświęciliśmy sprawie powstania Kopca Józefa Piłsudskiego na Sowińcu. Należy dodać jeszcze, iż dowódcą Obszaru Warownego "Kraków" we wrześniu 1939 roku był płk Roman Gwelesiani, jeden z gruzińskich oficerów kontraktowych.

Spotkanie odbędzie się 17 stycznia 2012 r. o godz. 17.00 w Muzeum Armii Krajowej przy ulicy Wita Stwosza 12 w Krakowie. W trakcie prezentacji odbędzie się degustacja win.

O godz. 16.00-złożenie kwiatów na grobie oficera gruzińskiego Niko Agniaszwili na Cmentarzu Wojskowym przy ulicy Prandoty. 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Jubileusz 90. urodzin prof. Jana Prokopa

W 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Spotkanie z profesorem Jakubem Politem 29 września 2020

Attila Jamrozik (1944-2019) In Memoriam

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.