ONZ: co można zrobić dla Białorusi?

W dniach 3-4 marca przedstawiciele kilku międzynarodowych organizacji na 16 sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie zastanawiali się nad sytuacją polityczną na Białorusi.

16.03.2011 18:19

Rezolucja w sprawie Białorusi jest inicjatywą Human Rights Watch, które 21 lutego zwróciło się z oficjalną prośbą do członków stałych ONZ o podjęcie tego tematu na najbliższej sesji Rady Praw Człowieka ONZ. Inicjatywa zyskała poparcie wielu organizacji pozarządowych, przeprowadzono również szereg spotkań i negocjacji ze współpracownikami misji dyplomatycznych państw członkowskich Rady Praw Człowieka i Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka.

4 marca w Pałacu Narodów ONZ miała również miejsce konferencja prasowa „Prawa człowieka na Białorusi”, w której wzięli udział przedstawiciele wielu misji dyplomatycznych i organizacji pozarządowych. Na owej konferencji Rachel Denber i Anna Siewortian przedstawiły wstępną wersję swojego wykładu „Burząc nadzieje: represje po wyborach na Białorusi”, napisanego w oparciu o badanie, przeprowadzone w Mińsku w styczniu tego roku.

Po wysłuchaniu wykładu członkiń HRW uczestnicy spotkania omówili możliwe działania ze strony ONZ, w tym m.in. propozycję przyjęcia specjalnej rezolucji w sprawie Białorusi. Z oficjalnymi oświadczeniami, potępiającymi naruszenia praw człowieka na Białorusi i wyrażającymi poparcie dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego, wystąpili ambasadorowie Węgier, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii i Czech.

Według obrońców praw człowieka, rezolucja ONZ w sprawie Białorusi powinna zawierać takie postulaty jak: przeprowadzenie dokładnego i bezstronnego śledztwa w sprawie wydarzeń 19 grudnia, zapewnienie wszystkim oskarżonym swobodnego dostępu do adwokatów i otwartości wszystkich procesów sądowych w związku z tymi wydarzeniami, zwrot sprzętu biurowego zarekwirowanego przez władze białoruskie organizacjom pozarządowym i mediom w wyniku rewizji i przywrócenie licencji adwokatom, którzy stracili prawo do wykonywania zawodu w związku z reprezentowaniem interesów uczestników wydarzeń 19 grudnia.

 

Źródło: belaruspartisan.org

(MB)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.