Okręt „Jurij Dołgoruki” wreszcie w rosyjskiej flocie

Zapowiadana od co najmniej dwóch lat ceremonia włączenia słynnego okrętu podwodnego w skład floty rosyjskiej odbyła się 10 stycznia w Siewierodwińsku w obwodzie archangielskim.
11.01.2013 17:51

Budowa okrętu rozpoczęła się w 1996 r. W 2008 r. jednostka została zwodowana. Na przeszkodzie włączeniu okrętu do floty rosyjskiej stanęły jednak problemy z testami rakiet balistycznych „Buława-30”, w które miał zostać wyposażony „Jurij Dołgoruki”. W uroczystej ceremonii, która odbyła się w Siewierodwińsku w obwodzie archangielskim, wziął udział Siergiej Szojgu, obecny minister obrony FR.

„Jurij Dołgoruki” to okręt podwodny o długości stu siedemdziesięciu metrów i wyporności dwudziestu czterech tysięcy ton. Na jego pokładzie znalazło się szesnaście rakiet balistycznych typu „Buława-30”. Oprócz nich okręt posiada wyrzutnie standardowych torped. Na powierzchni wody osiąga prędkość około piętnastu węzłów, pod wodą – dwudziestu dziewięciu.

Drugi okręt podwodny klasy „Borei”, którego włączenie do floty zapowiadano od lat, czyli „Aleksander Newski”, musi przejść jeszcze państwowe testy wytrzymałościowe. Rosjanie zapowiadają, że zakończą się one w tym roku (mówiono podobnie na początku 2012 r.). 30 grudnia zeszłego roku Rosjanom udało się natomiast zwodować trzeci atomowy okręt podwodny najnowszej generacji – „Włodzimierz Monomach”, który został wyposażony dodatkowo w urządzenia eliminujące szumy. Obecnie trwają prace nad projektem czwartego okrętu klasy „Borei” - „Kniaź Włodzimierz”. Do 2020 r. powstaną jeszcze cztery tego typu atomowe okręty podwodne.

 

Źródło: ria.ru

(Błażej Cecota)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.